Yatırım Amaçlı Ev AlmakŞuan için kazancınız çok iyi olabilir ancak nakit paranın hiç bir zaman garantisi yoktur. Kazancınızı gayrimenkule yatırmak ise yapabileceğiniz en doğru şeylerden biridir. Peşin ya da ev kredisi kullanarak satın alacağınız evinizi yatırım amaçlı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle ev kredisi ile ev alacaksanız, yükselen faizler değil, yükselen ev fiyatları konusunda dikkatli olmalısınız. Onun dışında evin muhiti de oldukça önemlidir. Toplu taşıma araçlarına yakın bir yerden ev alırsanız ya da gelişen bir ilçeden ev alırsanız, birkaç yıl sonra yaptığınız yatırımın doğru bir karar olduğunu anlayacaksınız. Peki başka nelere dikkat etmek gerekiyor?

Evin Yasal Durumu 

Yatırım ya da oturma amaçlı, her ne için almış olursanız olun, bir evi satın almadan önce evin yasal durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Kat mülkiyeti, kat ittifakı ve evin tapusunu mutlaka incelemelisiniz. Evi satın almaya karar verirseniz, yasal işlemlerden önce evin tapusunun fotokopisini istemeyi ihmal etmeyin.

Kira Getirisi

Yatırım amaçlı ev alırken belki de en çok dikkat edilmesi gereken nokta, evin kira getirisidir. İnternetten, yakın bölgelerdeki kiralık evlerin fiyatlarını inceleyin. Eğer evi satın almak için ödeyeceğiniz rakam, evin kira bedeli için fazla geliyorsa, başka seçenekleri değerlendirin. İstanbul’da artık birçok semtte dairenin fiyatına göre kiralar oldukça yüksek. Bu nedenle, İstanbul’da yatırım amaçlı ev almak ve sonrasında kiraya vermek akıllıca bir fikir.

Oda Sayısı 

Oturma amaçlı bir daire satın alırken oda sayısı çok önemli olabilir; ancak kendiniz oturmayacaksanız, evi aldıktan sonra kiraya verecekseniz, oda sayısı çok da önemli değildir. Kira değerleri açısından 3+1 daireler ile 4+1 daireler arasında çok büyük farklar olmadığından, yatırım amaçlı ev alırken daha oda sayısı en önemli etmen olmamalıdır.

Aidat Fiyatları

Kiracıların hemen hepsi, kiralamak istedikleri bir evi gezerken önce aidat fiyatlarını öğrenirler. Özellikle sitelerde, hele bir de havuzlu siteyse, aidat fiyatları başka bir muhitteki kira fiyatlarını aratmıyor. Bu nedenle yatırım amaçlı ev alırken, aidat fiyatlarının yüksek olmadığı bir siteyi tercih etmeniz, evinizi daha kısa sürede kiraya vermenize yarar sağlayacaktır.

Evin Muhiti

Yatırım amaçlı ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da evin muhitidir. Gelişmekte olan bir muhitten alacağınız evin fiyatı yıllar içinde artmayı neredeyse garantilediği için, yıllar sonra evinizi satmanız gerekirse, çok daha iyi bir rakama satabilirsiniz.

Borç Durumu

Eğer banka kredisi kullanarak yatırım yapmak istiyorsanız, ev satın alırken ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız. Ödeyemeyeceğiniz ya da zorlanarak ödediğiniz ev kredisi, ilerleyen zamanlarda bir aksilik olduğunda başınızın derde girmesine neden olabilir. Ayrıca yıllarınızı borç baskısı altında geçirmeniz de hiç hoş olmayacaktır. Bu nedenle yatırım amaçlı ev alırken, bütçenize göre hareket etmenizde yarar var.

5 Yorum

 1. rasim

  Aralık 22, 2015 at 8:58 pm

  Yatırım amaclı ev aldım ve kiraya verdım kazancım yüksek olsun diye fakat bakımlarıydı felan derkan içinden cıkamaz oldum daha kolay bi yolu varmıdır?

 2. selahi

  Aralık 22, 2015 at 9:00 pm

  Yatırım amaclı ev aldım ve su kadar söyleyebilirim gercekten de iyi yapmısım daha iyi anlayabiliyorum kazanclı bir iş oldugunu anlayabiliyorum.

 3. canan

  Aralık 22, 2015 at 9:02 pm

  Yatırım amaclı ev almak istiyorum fakat daha önce hiç böyle bişey yapmadıgımdan karlımı olur zararlı mı bilemiyorum sizce ne yapmalıyım?

 4. erkan

  Aralık 22, 2015 at 9:03 pm

  Yatırım amaclı ev almak istiyorum fakat yurt içindemi yurt dısındamı almalıyım bi türlü karar veremiyorum yardımcı olurmusunuz?

 5. furkan

  Aralık 22, 2015 at 9:06 pm

  Yatırım amaclı aldıgım evin sehir içindemi yoksa sehir dısındamı olması daha iyi olur?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir