Yasal Takip Nedir, Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?


Borcunu zamanında ödemeyen kişilerden borç tahsilatının yapılabilmesi için başlatılan yasal prosedür sürecine yasal takip adı verilmektedir. Son yıllarda bankaların çok daha kolay kredi onayı vermesi nedeni ile kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin sayıları büyük oranda artarken yine kredi kartı nedeni ile yasal takip altına giren kişilerin sayıları da büyük oranda artış göstermektedir. Peki, yasal takip süreci nasıl işler?

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta yasal takip altına giren kişilerin isimlerinin kara liste adı verilen bir listeye kayıt edildiğidir. Ne yazık ki kara listede olanlara kredi kullandırılmadığı gibi kredi kartı onayı da verilmez. Burada amaç kişilerin borçlarını ödemeleri yönünde bankanın bir çeşit baskı oluşturma isteği duymasıdır. Bu sayede yasal takip altına giren kişiler yasal olarak 5 sene boyunca asla kredi ya da kredi kartı onayı alamaz.

Yasal takip altına giren kişiyi bankanın yetkilendirdiği avukat arar ve borcu nedeni ile hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını haber verir. İlk olarak borç taksitlendirme için kişinin rızası aranır ancak bu aşamada borç muvafakat namesi imzalatıldığı için kişi borcunu ödemezse hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle kredi borcu taksitlendirme ve kredi kartı borcu taksitlendirme başvurularında borcun mutlaka düzenli olarak ödeneceğinden emin olunursa yapılmalıdır.

3 Yorum

 1. Kemal

  Nisan 24, 2016 at 2:03 pm

  Yasal takip süreci riskli ve çok dikkatli olmamız gerekiyor.

 2. Kezban

  Nisan 24, 2016 at 2:03 pm

  Yasal takibe girdiğinizde başka bankadan kredi kullanıp o bankaya borcunuzu kapatmak güzel bir fikir.

 3. Ozan

  Nisan 24, 2016 at 2:04 pm

  Bankalarda yasal takibe girmek oldukça riskli ve sıkıntılı bir durum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir