Yanlış Hesaba Yapılan Havale Ne Olur, Nasıl Düzeltilir?


Aynı bankanın farklı şubeleri arasında yapılan para transferleri havale olarak isimlendirilmektedir. Havale yapılırken iki farklı seçenek sunulur. Bunlardan ilki IBAN numarası ile havale yapmaktır. İkinci seçenek ise hesap numarası ile havale yapmaktır.

Yanlış Havale Yaptım 

Genelde hesap numarası girildiğinde isim ile teyit yapıldığı için yanlış havale yapılması söz konusu olmamaktadır. Ancak yine de bazen yanlış havale yapılması durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Hesaba yanlış havale yapılması durumunda banka hemen bu konu hakkında bilgilendirilmeli ve yanlış havale dilekçesi yazılarak hemen paranın iade edilmesi talep edilmelidir.

Bu durumda banka hesaba bloke koyarak paranın hesapta tutulmasını sağlar. Ancak havaleyi hatalı yapan kişinin bu havaleyi yanlış bir şekilde yaptığını kanıtlama zorunluluğu vardır. Zaten çoğu zaman banka müşterisini arayarak hatalı bir şekilde hesabına para geçirildiğini belirtmesi durumunda hesap sahibi parayı iade etmektedir. Paranın iade edilmemesi durumunda ise hatalı havale yapan kişinin karşı tarafa haksız zenginleşme hükmü nedeni ile dava açarak parasının iade edilmesini sağlaması mümkündür.

4 Yorum

 1. Naim

  Ağustos 13, 2016 at 9:18 pm

  Yanlış hesaba yapılan eft ve havaleleri bankanızı arayarak düzeltme yaptırabilirsiniz.

 2. Narter

  Ağustos 13, 2016 at 9:19 pm

  Yanlış eft yada havale yapmak gerçekten başarı istiyor tüm bilgileri girdikten sonra tekrar kontrol aşaması karşınıza çıkıyor.

 3. Nasreddin

  Ağustos 13, 2016 at 9:20 pm

  Bankalar arası yapacağınız işlemlerde yapılan hatalar için müşteri hizmetlerini arayarak düzeltme yapabilirsiniz.

 4. Nasuh

  Ağustos 13, 2016 at 9:20 pm

  Havale işlemleri anlık işlem olduğu için yapılan yanlışlıklarda bankaya gitmeniz gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir