Vergi Borcu Yapılandırma Taksidi İçin Son GünVergi borçlarının yapılandırılmasından sonra borcunu yapılandıran kişiler taksit ödemeye başladı. Bu taksitlerin birincisi Kasım ayında alınmıştı. İkinci taksit için son gün 31 Mayıs.

Vergi borcunu yapılandıran kişiler borçlarının ilk taksidini Kasım ayında ödemişlerdi. Bu borçların ikinci taksidinin Ocak ayında ödenmesi gerekiyordu. Ancak taksit ödemesi vatandaşlara kolaylık sağlamak adına Mayıs ayına ertelenmişti. Şimdi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar bu kişilerin ikinci taksidi kesinlikle ödemeleri gerekiyor.

Her Türlü Borç Yapılandırılmıştı

Her türlü borç devlet tarafından çıkarılan kanun kapsamında yapılandırılmıştı. Buna göre vergi ödemeleri ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücretleri, RTÜK idarî para cezaları, YURTKUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere ödenmesi gereken borçlar yapılandırma kanunu kapsamına alınmıştı.

Yapılandırma kanunundan yararlanan kişilerin ilk iki taksitlerini ödemeleri çok önemli. Çünkü ilk iki taksidi ödemeyen kişiler yapılandırma kanunundan yararlanma haklarını kaybetmekteler. Bu kişilerin ilk iki taksidi 31 Mayıs 2017’ye kadar ödemeleri gerekiyor. Özellikle Ocak ayında ödenmesi gereken taksitlerin Mayıs ayına ertelenmiş olması da bu zorunluluğu artırıyor.

Borcunu Ödemeyenler İçin Son Şans

Borcunu ödemeyen kişiler için devletin verdiği bu olanak son şans. Maliye Bakanı Naci Ağbal da yakın zamanda yapılandırma kanunundan yararlananlar için bir açıklama yapmış ve uyarıda bulunmuştu. Ağbal şunları söylemişti: “Bunun telafisi yok. Yeni yapılandırma kanunu ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmuyor. Son şans, mutlaka borcunuzu ödeyin. Gerek birinci taksiti ödememiş gerek peşin ödemesini yapmayanlar için mayıs ayı son fırsattır. Böylelikle kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam etsinler. Mayıs ayı içinde ödemesini yapmayanlar için gerekli takibatı yaptıracağız.”

Yapılandırma kanunundan yararlanan kişiler taksitleri iki ayda bir ödüyorlar. İlk iki taksidi ödemeyenler ise yapılandırma haklarını kaybediyorlar. Hatırlayacağınız gibi yapılandırılan borçlar 6  taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 takside bölünebiliyor. Buna göre 6 taksitten yararlanan kişiler borçlarını 12 ayda, 9 taksitten yararlanan kişiler borçlarını 18 ayda, 12 taksitten yararlanan kişiler borçlarını 24 ayda ve 18 taksitten yararlanan kişiler borçlarını 36 ayda ödeyebiliyorlar.

Yapılandırma Hakkının Kaybedilmesi Söz Konusu

Borçlarını yapılandıran kişiler taksitlerini eksik öderlerse ya da iki taksidi ödemezlerse haklarını kaybediyorlar. Yani bir daha borç yapılandırma kanunundan yararlanamıyorlar. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı ve vergi borcu başta olmak üzere borçlarını yapılandıran kişileri uyarıyor. Ocak ayından Mayıs ayına ertelenen borçları ödemeyi unutmamak gerekiyor.

İlk taksidi ödeyip Ocak ayında ödemesi gereken taksidi ödemeyen ve Mayıs ayına erteleyen kişinin 31 Mayıs 2017’ye kadar ödemesini yapması gerekiyor. Ayrıca hem ilk taksidi hem de ikinci taksidi Mayıs ayına erteleyen kişilerin de ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir