Türkiye’nin İlk Devlet Bankası ve Diğer Devlet Bankaları Hangileridir?


Nüfusun yoğun olması ve gelişmekte olan ülkeler arasında yer alması Türkiye’nin bankalar için eşsiz bir finans sektörü olarak görülmesine neden olmaktadır. Ülkemizde hizmet veren pek çok banka bulunmakta olup bu bankaların bir bölümü kamu bankaları olarak kabul edilirken bir bölümü ise özel bankalar statüsünde hizmet vermektedir.

Türkiye’nin İlk Devlet Bankası

Ülkemizde hizmet veren en eski banka hiç tartışmasız Ziraat Bankası’dır. 1888 yılında resmi olarak Ziraat Bankası adı altında hizmet vermeye başlayan Ziraat Bankası geçmişten aldığı güç ile beraber bugüne başarılı bir şekilde uyum sağlayarak Türkiye’nin en güçlü bankaları arasında yer almayı başarmaktadır. Geride bıraktığımız yıllar içerisinde yapılan başarılı yatırımlar sayesinde köhne yapısından kurtarılarak gerekli atılımları gerçekleştiren banka zarar yapan yapısını değiştirerek bankacılık sektörünün önemli oyuncularından biri olma başarısını göstermiştir.

Türkiye’nin Kamu Bankaları 

Ziraat Bankası yanı sıra ülkemizde hizmet veren iki kamu bankası daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Halk Bankası ‘dır. Halkbank kamu bankası olarak hizmet vermeye devam ederken aynı zamanda Vakıfbank ‘ta kamu statüsünde yer almaktadır. Buna ek olarak Ziraat Bankası Katılım Bankası ‘da katılım bankaları statüsünde hizmet veren bir kamu bankasıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir