Staj Sigortası Son DurumSon dönemde sıkça konuşulan ve merak edilen bir konu; staj sigortası. Artık staj döneminin de emekliliği etkileyeceği söyleniyor. Bazı milletvekilleri tarafından teklifi verilen staj sigortasının ve çıraklık döneminin emeklilik başlangıcı sayılması durumu henüz onaylanmadı ancak yakın bir dönemde bu teklifin kabul edilmesi bekleniyor. Emeklilik tarihi hesaplanırken, bireyler artık ilk işe giriş tarihi olarak, belki de üniversite yıllarında, hatta lise yıllarında yaptığı staja giriş tarihini baz alabilecek. Bu sayede de emeklilik yaşı biraz daha öne çekilebilecek.

Emeklilik tarihi, sigortalı olarak primlerin ödendiği tarihe göre hesaplanır ve ödenmesi gereken prim gün sayısı belirlenmektedir. Eğer siz de üniversite yıllarınızda staj yaptıysanız, staj sigortası haberleri sizi de yakından ilgilendiriyor. Sigorta Güvenlik Kurumu yani SGK hizmet sayfasında yapılacak güncellemenin ardından, hizmet dökümü sayfasında yazacak olan işe giriş tarihi olarak stajın başladığı tarihten itibaren hesaplama yapılacak. Bu sigorta, meslek lisesi tarafından yapılan stajları kapsamayacak ve SGK primleri gün sayısı olarak kabul edilmeyecek.

MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen staj sigortası kanun teklifi ile ilgili geçtiğimiz günlerde kanunun yasalaştığı haberleri çıktı. Ancak bu konu ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Konya milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından meclise sunulan bu teklif, stajyer olarak çalışanların da haklarının korunmasını ön görüyor. Staj sigortası ile birlikte artık emekli olacağınız tarihi hesaplarken, daha üniversite yıllarında yaptığınız stajın başlangıç tarihine göre emeklilik hesaplaması yapabileceksiniz…

5 Yorum

 1. cemilsoydan

  Aralık 22, 2015 at 2:10 pm

  18 yas altın staj sıgortam yapılmıstı 18 yas altını da etkılermı yoksa 18 yasında sonra yapılan staj sıgortalarımı baza alınıyor.

 2. hüseyinkaratas

  Aralık 22, 2015 at 2:13 pm

  şu yasa onaylansın arkadas staj sigortalarımız ne işe yarar yoksa. erken emeklı olmak lazım bu devirde

 3. emrah

  Aralık 22, 2015 at 2:16 pm

  lise caglarında yapılan staj sigortaları geçerlimi?.3 er den 6 ay sigorta yapıldı.

 4. vural

  Aralık 22, 2015 at 2:19 pm

  staj sigortası emeklı olacagımız zaman ne kadar etkıler tahmınen prımlerı goz onune alınıyomu.

 5. muratsakır

  Aralık 22, 2015 at 2:24 pm

  sıvıl hava okuyorum staj sıgortası yapmıslardı tgs den 1 aylık ve bu geçen sene yazın dı . bu yasa girerse eğer o 1 aylık sigortam sayılırmı bos bosuna bedava calıstık 1 ay bı sıgorta yaptılar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir