SSK Sız Gelir Belgesiz Kredi Kullanabilir Miyim?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Kredi kullanma şartları olarak bilinen bu şartlar hem kullanılmak istenen kredi türüne, hem kullanılmak istenen kredi tutarına hem de kredi kullanılmak istenen bankaya göre farklılıklar göstermekle beraber tüm bankaların tüm kredilerde aradıkları ortak şartlar da bulunmaktadır.

Bunlardan biri de kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olması ve mutlaka bu geliri gösteren bir belgeyi bankaya kredi başvuru formu ile ibraz edilmesidir. Bu nedenle SSK sız kredi kullanılması mümkün değildir. Burada kişileri yanıltan en büyük ikilem gelir belgesiz kredi veren bankalar olmaktadır. Ancak bu bankalar gelir belgesi olmayan kişilere kredi vermemekte sadece bu belgenin ibraz edilmesini zorunlu kılmamaktadır.

Çünkü bankalar artık kurdukları teknolojik alt yapı sayesinde kişinin kimlik belgesi üzerinden tüm mali verilerine ulaşabilmekte ve kişinin çalışıp çalışmadığını SSK üzerinden görüntüleyebilmektedir. Bu nedenle kefilsiz gelir belgesiz kredi kampanyalarında banka çalışmayana kredi vermez sadece çalışan kişiden maaş bordrosu getirmesini istemez. Çünkü bunu zaten sistem üzerinden kendisi görüntüleyebilir. Bu nedenle ne yazık ki SSK sız gelir belgesiz kredi kullanılması hiçbir şekilde mümkün değildir. İşsize kredi kullanılması çok düşük bir ihtimalle altın teminatlı kredi kampanyalarında geçerlidir ki burada karar bankanın kendi inisiyatifi dahilinde verilir. Yani banka kredi onayı verebileceği gibi yine kredi red kararı verme hakkına sahiptir.

3 Yorum

 1. Ferdi

  Nisan 24, 2016 at 2:52 pm

  Bazı bankalar bu konuda imkan sağlıyor. Fakat bu konuda en çok dikkat edilen hussulardan bir taneside kbb puanınızın yüksek olmasıdır.

 2. Hakan

  Nisan 24, 2016 at 2:53 pm

  Kredi kullanım puanınız yüksek ise artık kolaylıkla kredi çekebiliyorsunuz. Bazı bankalar bu konuda çok hassas fakat diğer bankalar kolaylık sağlamakta.

 3. Zehra

  Nisan 24, 2016 at 2:54 pm

  Bankalar artık çok çalışma yerine kbb puanını dikkat alır oldular. Kbb puanınız düşük olduğunda genellikle çekmeniz zorlaşıyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir