Sicili Bozuk Olanlara Kredi


Daha önce bankalara bulunan kredi borcu, kredi kartı borcu ya da kredili mevduat hesabı borçlarını zamanında ödemeyen kişiler ne yazık ki kara listeye kayıt edilmektedir.

Geçmiş dönemlerinde bankaya olan borçları nedeni ile yasal takip altına giren kişilerin tümü kara liste adı verilen bir listeye eklenmekte ve bu da sicillerine eklenmektedir. Ne yazık ki sicilinde böyle bir ibare olan kişilerin bir daha bankalardan kolay kolay kredili ürünler kullanmaları mümkün değildir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Başvurusu 

Kara listeye girenler yasal süre olan 5 yıl boyunca kesinlikle kredi kullanamaz. Bu nedenle siciline işlenen böyle bir durumu olan kişilerin 5 yıl boyunca bankalardan yaptıkları tüm kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır. 18 yaşını dolduran ve reşit olan herkesin bankalara kredi başvuru formu doldurma hakkı bulunmakla beraber uygun kriterleri taşımayan kişilerin kredi başvuruları reddedilir. Aynı durum sicili bozuk olanlar için de geçerlidir.

Yani sicili bozuk olanlarda da kredi başvuru formu doldurma hakkına sahiptir ancak banka genelde bu müşterilerinin kredi başvurularını reddeder. Dönem dönem borcunda gecikmeye yaşayan ancak yine de yasal takip altına girmeden borcunu ödeyen kişilerin ise kredi notu ortalamalarına göre bir kredi başvurusunda bulunmaları durumunda kredi onayı almaları mümkündür.

Kredi Notu Öğrenme 

Sicilinizi bozan her türlü olumsuzluk aynı zamanda kredi notu ortalamasının da düşmesine neden olur. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi kullanmaları mümkün olmadığı için bu tip olaylardan kaçınılması çok önemlidir. Örneğin kredi kartı borcu nedeni ile icralık olmak yerine bankaya zamanında başvuruda bulunarak kredi kartı borcu taksitlendirme işlemlerini başlatmak kredi notunuzun daha az etkilenmesini sağlayacaktır.

5 Yorum

 1. sedat

  Haziran 30, 2016 at 12:11 pm

  buğün için acil 5,000 TL ihtiyacım var 12 ayda öderim emekliyim istanbul

 2. Rafet

  Ağustos 13, 2016 at 10:36 pm

  Siciliniz bozuksa eğer bankalar size güvenemiyebilir bu yüzden kredi almanız zor.

 3. Rahmi

  Ağustos 13, 2016 at 10:37 pm

  Eğer siciliniz bozuksa hiç bir banka size kredi ve kredi kartı vermez.

 4. Ramazan

  Ağustos 13, 2016 at 10:37 pm

  Malesefki merkez bankasının kesin ve katı kuralıdır hiç bir banka kredi vermez.

 5. Rami

  Ağustos 13, 2016 at 10:38 pm

  Eğer borçlarınızı ödüyemiyorsanız ve yasal takip başlıyacaksa dostlarınızdan para bularak kapatın yoksa 5 yıl banka kullanamazsınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir