Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?Nakit ihtiyacınıza karşılık bankadan kredi talebinde bulundunuz ya da adınıza kredi çıkıp çıkmayacağını kontrol etmek için internette kredi başvuru formunu doldurdunuz ve kredi talebiniz olumlu sonuçlandı; ancak onaylanan krediyi almak da istemiyorsunuz ya da bu sürede nakit ihtiyacınızı karşıladığınız ve bankaya borçlanmanıza gerek kalmadı. Peki, bu durumda ne yapacaksınız? Kredi başvurusu iptal edilir mi? Onaylanan krediyi almak zorunda mısınız?

Öncelikle kredi başvurunuz onaylandıktan sonra onu iptal edebileceğinizi unutmayın. İnternetten ya da SMS ile yapılan kredi başvurusunun ardından cebinize gelen “krediniz onaylandı” mesajına siz geri dönüş sağlamayınca, bankanın müşteri temsilcisi aynı gün ya da 1-2 gün içinde sizi arar ve kredinizi ne zaman alacağınızı sorarlar. Kredinizi iptal etmek istediğinizi telefon görüşmesi sırasında belirtebilir ya da bankanın size en yakın şubesine giderek, başvurduğunuz, onaylanan kredinizin iptalini talep edebilirsiniz.

Bazı bankalar onaylanan kredinin iptal edilmesi durumunda belirli bir oranda sizden masraf talep edebilirler. Bu durum genellikle sözleşmede yer almaktadır. Ancak artık kredi başvurularının büyük bir bölümü SMS ya da internet üzerinden yapıldığından kredilerin iptal edilmesi daha kolay olabiliyor. Eğer bir kredi başvurusunda bulunduysanız ve daha sonraki süreçte krediyi almaktan vazgeçerseniz, kredi hesabınıza geçmeden yada krediyi aldığınıza dair belge imzalamadan önce iptal işlemini gerçekleştirmelisiniz. Konut kredilerinde ise onaylanan kredinin iptali durumunda sizden ekspertiz ücreti talep edilebiliyor. Bunun nedeni, kredinin onaylanması ile ekspertiz yapılmasından kaynaklanıyor. Bu durumda onaylanan krediyi iptal etmek için 500 TL gibi bir ekspertiz ücreti ödemeniz gerekebilir.

 

9 Yorum

 1. emrah

  Aralık 15, 2015 at 7:34 pm

  garanti bankasına sms ile başvuru yaptım ve onay için sms geldi. bunu nasıl iptal edeceğim ? nasıl bir yol izlemeliyim ?

 2. ahmet yaprak

  Aralık 15, 2015 at 7:43 pm

  bende işbankasında alacağım krediyi anlattığınız yöntemle iptal ederek, ziraat bankasının faizsiz kredisinden kullandım.faydalı bilgiler için teşekkür edeirm.

 3. türkmen

  Aralık 15, 2015 at 7:58 pm

  bu bilgiyi öğrendiğim çok iyi oldu. Bende iş bankasından gelen onay smsini iptal etmek istiyordum.

 4. nilüfer

  Aralık 15, 2015 at 8:01 pm

  bende akbanktan onaylanan kredimi nasıl iptal edebileceğimi düşünüyordum. sayenizde iptal edebildim.

 5. yusuf

  Aralık 16, 2015 at 10:20 am

  akbankta başvurduğum kredi için onay smsi geldi. onu nasıl iptal edebilirim.

 6. Eflanili

  Mayıs 4, 2016 at 12:31 am

  Merhabalar. 10.000 TL kredi odeabanktan onaylandı.para hesaba gecmiş fakat 9 gün sonra iptal ettirmek için şubeye gittim. İptal için Yasal süre 14 gün olduğunu biliyorum . Hesaba 9900 TL geçmiş . 100 TL hayat güvence sigortası diye kesilmiş. Banka görevlisi 176 TL yatırdığınız takdirde iptal edebilirim dedi. Ve 176 TL yatırdım ve iptal işlemi gerçekleşti. Hayat sigorta bedeli 100 TL yi bankadan talep etme hakkım varmı ? Geri alabilirmiyim. 76 TL sini unuttum sayılır çünkü vermeyeceklermiş.

  • Serkan

   Eylül 30, 2016 at 7:07 am

   Merhaba iyi günler Kurban Bayramında Cepten Finans bank dan 2000 tl Kredimi onayladılar 1Hafta geçti geçmedi Müşteri İlişkileri ni aradım krediyi iptal edin dedim temsilci bana beyefendi krediyi kullanmayın otomatik iptal olacak dedi fakat ayın 18 hesabımdan 186 tl çekim yaptılar Genel Müdürlüğü aradım siz krediyi kullanmışsınız dediler paraya hiç dokunmadım lütfen bana yardımcı olun.Hatta Bugün Tekrar görüştüm tekrardan kayıt oluşturdular 1Hafta içinde sizi tekrar arayacağız dedi temsilci lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 7. Ergun

  Ağustos 9, 2016 at 8:08 pm

  Vakifbanktan 4 ortak tasit kredisi icin baya bi imza attik fakat krediyi daha almadik iptal edebilirmiyim masrafi olurmu

 8. Mehmet emin

  Kasım 7, 2016 at 9:44 pm

  Garantiden 35 bin konut kredi si onaylandı tapu da sıkıntı çıktı krediyi iptal edecem 2000 gibi iptal parası istediler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir