Onaylanan Kredi Kullanılmazsa Ne Olur?


Günümüzde bankalar farklı pek çok kanal üzerinden kredi başvurularını kabul etmekte olup kredi notu yüksek olan kişilerin kredi başvuruları çok daha kolay bir şekilde onaylanmaktadır. Kredi onayı bankanın müşterisinin kredi talebini kabul etmesi anlamına gelip bu aşamadan sonra kişinin krediyi kullanıp kullanmayacağı kendi kararına kalmaktadır. Yani kişinin kredi başvurusunda bulunarak kredi onayı alması onu yasal hiçbir yükümlülüğün altına sokmaz. Onaylanan kredi kullanılmazsa belirli bir süre kişinin kullanımı için hazır tutulur daha sonra ise bu sürenin dolması ile beraber iptal edilir.

Yani kredi onayı alınması yasal olarak hiçbir anlam teşkil etmez, kişinin yükümlülüğü krediye konu olan parayı alması ve bunun karşılığında kredi sözleşmesini imzalaması ile başlar. Kredi ön onayı ise bankanın kişinin kendi sözlü beyanlarını kabul ederek yapmış olduğu başvuru sonrasında verilen geçici onaydır. Bu onayın ardından krediyi kullanmamanız halinde banka sizi telefonla arayarak krediyi kullanmama sebebinizi sorar ve ardından sizin sözlü olarak bir kere daha krediyi kullanmaktan vazgeçtiğinizi beyan etmeniz halinde onaylanan kredi iptal edilir.

Özetlemek gerekirse yapılan kredi başvurusu sizi yasal yükümlülük altına sokmaz ve yasal yükümlülük sadece krediye konu olan parayı bankadan teslim almanız halinde başlar. Kredi sözleşmesini imzalamanız halinde banka size krediye konu olan tutarı açmış olduğu hesaba aktararak öder ve kredi geri ödeme planı oluşturarak bu planı size teslim eder. Bu aşamadan sonra size düşen borcunuzu bu planda yer alan ödeme takvimine göre mutlaka en geç son ödeme gününde ödemektir.

1 Yorum

  1. Zeynep

    Ocak 8, 2017 at 2:09 pm

    30000 TL kredi kullandım sözleşme imzaladım parayı 4 gün sonra teslim almaya gitmeden önce vazgeçtm . Talebimden vazgeçtiğigm icin ucret odeyecek miyim ya da vazgeçmem mümkün mu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir