Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?


Kredi ya da kredi kartı borcu olan kişilerin vefat etmesi durumuna bankaların izleyeceği yol haritası kişinin kullandığı ürünler için hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına bağlıdır. Hayat sigortası olan kişinin vefat etmesi durumunda banka mevcut olan borçları bu sigorta poliçesi teminatından karşılar ve borcu kapatır.

Yani vefat eden kişinin yakınlarına bir borç yansıtılması söz konusu değildir. Ancak kişinin kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmaması durumunda ne yazık ki kişinin vefat etmesi borcun silinmesi anlamına gelmez. Kişinin mal varlığının miras kalması gibi borçları da miras kalır. Yani kişinin mirasçıları yüksek bir kredi borcu ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle mirasçılar kalan borç yükü ile alacakları karşılaştırmalı ve borç daha fazla ise hak ettikleri malları ve nakit paraları kabul etmeyerek reddi miras yapmalıdır.

Reddi miras yapılması durumunda kişi borçlar için hiçbir sorumluluk altına girmez. Ancak reddi miras süresi bulunduğu için bu itiraz yasal süre içerisinde yapılmalıdır. Bazı durumlarda kişinin borca batık vefat etmesi halinde mirasçısı reddi miras yapmasa bile borçtan sorumlu tutulamaz. Ancak bunun için mirasçının hiçbir şekilde ölen kişiden menfaat sağlamaması yani hiçbir şey almaması gerekir.

3 Yorum

 1. Temel

  Nisan 25, 2016 at 11:20 am

  Mal varlığının kime kaldığına bağlı olarak borç o kişiye devir ediliyor. En iyisi kredi çeken kişinin hayat sigortasını yaptırmasıdır.

 2. Ali Rıza

  Nisan 25, 2016 at 11:21 am

  Mirasçılar arasında bölünüyor olması güzel tek bir kişiye kalmayıp mirascılarına bölünmesi herkesi rahatlatır. Fakat en iyisi hayat sigortası yaptırılması.

 3. Ahmet

  Nisan 25, 2016 at 11:22 am

  Banka tarafından dedem için hayat sigortası yaptırılması söylenmişti ve yaptırmıştık. Yüklü bir miktar para çektiğimizde 2.senesinde dedemi kaybettik ve hayat sigortası sayesinde geri kalan borçu ödemedik.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir