Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama


Bankalara olan borçlarını ödemeyen ve bu borç nedeni ile hakkında yasal takip işlemi başlatılan kişilerin isimleri özel bir listeye kaydedilmektedir. Bu listenin ismi ise kara liste olarak tanımlanmaktadır. Kara listeye giren kişilere kredi verilmesi söz konusu olmayıp Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemi sayesinde kişinin adının kara listede olup olmadığını öğrenmesi mümkündür.

Eksiden bu bilgiler Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmakta olup günümüzde ise bu verilerin depolanması görevini Kredi Kayıt Bürosu kelimelerinin kısaltmasından oluşan KKB takip etmektedir. Bankaların ortak girişimleri ile kurulan ve Türkiye’nin en güçlü 9 bankasının kurucusu olduğu bu kurum aynı zamanda tek bir ekran üzerinden tüm bankaların kimlik numarası ile müşterilerinin tüm verilerine ulaşmasına olanak sağlar.

Eskiden kara liste affı çıkarılması durumunda Merkez Bankası bu verileri silerken artık KKB veri tabanı üzerinden bankalar bu bilgilere çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu nedenle adı bir kere kara listeye giren kişilerin kara listeden çıkmak için dilekçe yazmalarına ve borçlarını ödemelerine rağmen bir daha bankalardan kredi kullanmaları dahi mümkün değildir. Findeks kredi notu sorgulama servisi üzerinden edineceğiniz risk raporu üzerinden adınızın kara listede olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir