Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim?


Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi reddi kararı ile karşılaşmalarına neden olan en büyük hatalardan biride sadece kredi notu ortalamasına göre kredi başvurusunda bulunmaktır. Oysaki kredi onayı almak için bankaların değerlendirmede bulunduğu iki farklı önemli kriter bulunur. Bunlardan biri kişinin kredi notu ortalaması diğeri de belgelenebilir aylık gelir tutarıdır.

Maaşa Göre Kredi 

Bankaların genel değerlendirme sürecinde hesaplamada kullandıkları formül çok basittir. Kişinin aylık belgelenebilir gelirinin yarısı hesaplanır ve bu tutar kullanılmak istenen kredi vadesi ile çarpılır. Elde edilen rakam sizin kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarınızdır.

Örneğin aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira olan bir kişinin 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanmak istediğini var sayarsak bu durumda bu kişi en fazla 48 bin liraya kadar kredi kullanabilir demektir. Aynı kişinin 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda ise maaşının yarısı olan bin lira X 36 ay vade olmak üzere ise en fazla kullanabileceği ihtiyaç kredisi tutarı 36 bin lira olacaktır.

Asgari Ücret İle Çalışan Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Ülkemizde ne yazık ki çoğu iş verenin vergi kaçırmak için uyguladığı yüksek maaşla çalışan kişilerin asgari ücret ile gösterilmesi durumu kredi kullanmak isteyen kişileri zorlamaktadır. Çünkü banka kredi hesaplaması yaparken maaş bordrosu sunuluyor ise bu bordroda yer alan rakamı dikkate alır.

İş verenlerin maaş yazısı vermek istememesi nedeni ile asgari ücretin yarısı olan 650 lira temel alınır ve kullanılmak istenen kredi vadesi ile bu rakam çarpılarak kredi hesaplaması yapılır. Asgari ücretle çalışan kişi 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda en fazla 23 bin 400 liraya kadar kredi kullanımında bulunabilir. Tabi kredi notu ortalamasının da uygun olması zorunludur.

5 Yorum

 1. Eser

  Ağustos 12, 2016 at 11:05 am

  Maaşınızın yarısı kadar aylık ödeme yapabilirsiniz yani 12 aylık kredi alıcaksınız en fazla 12.000 verirler.

 2. Ezgi

  Ağustos 12, 2016 at 11:06 am

  İhtiyacınıza göre bu rakam genellikle farklılık gösterebiliyor bu yüzden iyi bir analiz yapmalısınız.

 3. Ezgin

  Ağustos 12, 2016 at 11:07 am

  Çekeceğiniz kredi maaşınızla doğru orantılı olarak hesaplanarak onaylanmaktadır.

 4. Fadik

  Ağustos 12, 2016 at 11:07 am

  Kredi puanınızda eğer her hangi bir sıkıntı yok ise kolaylıkla istediğiniz krediyi alabilirsiniz.

 5. Fatma

  Ağustos 12, 2016 at 11:08 am

  Kredi alırken maaş bodrunuzdan yola çıkarak hesaplanır ve alacağınız tutar belirlenir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir