Maaşa Göre Kredi Limiti Nasıl Hesaplanır?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri genelde kredi notu ortalamalarına ve sahip oldukları aylık gelir tutarına bağlı olarak belirlenmektedir. Yani “ne kadar kredi çekebilirim?” sorusunun yanıtı hem kişinin kredi notu ortalamasına hem de aylık belgelenebilir gelir tutarına bağlı olarak belirlenmektedir.

Yüksek tutarlı kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin hem kredi notu ortalamaları hem de aylık gelir tutarları yüksek olmalıdır. Düşük tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerde bu kriterlerden birinin bile tutması yeterlidir. Çünkü 10 bin lira kredi kullanılsa bile aylık ödeme 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda yaklaşık 380 lira civarında olduğu için asgari ücret ile çalışan kişiler dahi bu tutara kadar olan kredileri kredi notu ortalamaları çok düşük değilse kullanabilmektedir.

Burada bankanın müşterisinden istediği ortalama maaşının yarısını geçmeyecek şekilde olacak aylık kredi taksit tutarı için başvuruda bulunmasıdır. Yani aylık gelir mutlaka kullanacağınız kredi tutarının aylık ödemesinin iki katı olmalıdır. Aylık geliri 3 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin 500 lira olacak şekilde kredi kullanabilir. Tabi burada kişinin kredi notu ortalaması da hesaplama için önemli bir kriter olup kredi onayı konusunda belirleyici rol üstlenmektedir.

3 Yorum

 1. Canan

  Nisan 24, 2016 at 12:11 pm

  Yeni yapılan uygulamada % lik olarak hesaplanması insanları zor duruma düşmesini engellemesi güzel oldu

 2. cansu

  Nisan 24, 2016 at 12:12 pm

  Resmi gelir dışında geliri olan insanları bu konuda zora düşürmekte.

 3. Cansel

  Nisan 24, 2016 at 12:13 pm

  Yatırım yapıcak kişileri zorlamakta ve istediği kredi limitini çekememekte.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir