Kredimi Ödeyemiyorum 2016


Bilinçsiz bir şekilde kredi kullanan kişilerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de bir süre sonra ödemelerde sıkıntıya düşmeleridir. Ne yazık ki kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin sayıları büyük bir hızla artmaya devam ederken bundaki en büyük nedenlerden biri de bankaların daha fazla para kazanma hırslarına yenik düşerek kolay kredi vermeleridir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunu ödememeniz durumunda karşılaşacağınız ilk yaptırım banka tarafından telefonla aranılarak borcun ödenmesinin talep edilmesidir. Aynı durum ikinci ay gecikmenin yaşanması durumunda da tekrarlanır.

Banka bu süre boyunca yine müşterisini arayarak borcunu ödemesini, ödemediği takdirde karşı karşıya kalacağı yasal yaptırımları açıklar. Üst üste 3. ay sonunda da gecikmenin devam etmesi durumunda banka yasal haklarını kullanmak üzere alacağını banka avukatına teslim eder.

Kara Listeye Girmek 

Banka tarafından hakkında yasal işlem başlatılan kişiler daha sonra borçlarını ödeseler dahi kara liste adı ile anılan ve borçlarında gecikmeye düşen kişilerin kayıt altına alındığı listeye kayıt edilirler.

Bu da bankaya borçlarını ödemeyen kişilerin karşı karşıya kalacakları en büyük cezadır. Çünkü kara listeden çıkmak için dilekçe yazılsa ya da yasal süre olan 5 yılın dolmasını bekleyen kişiler dahi bir daha asla bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden yararlanamazlar.

Düşük Kredi Notu

Kredi borcunu geciktirmek dahi kişinin kredi notu ortalamasına büyük zarar verir. Bunun sürekli tekrar etmesi yani kredi kartı borcu ve kredi borcu gibi borçların gecikmeye düşmesi kredi notu ortalamasının düşürülmesine neden olmakta olup bu da yine bankalardan kredi kullanmak ya da kredi kartı onayı almak konusunda zorlukların yaşanmasına neden olur.

4 Yorum

 1. Semih

  Ağustos 13, 2016 at 11:27 pm

  Kredinizi ödeyemiyorsanız eğer borç kapatma kredisi alarak bir süre rahatlıyabilirsiniz.

 2. Semin

  Ağustos 13, 2016 at 11:28 pm

  Kredinizi 3 ay boyunca ödemezseniz eğer dosyanız avukata verilir ve yasal süreç başlar.

 3. Sercan

  Ağustos 13, 2016 at 11:28 pm

  Kredinizi 3 ay ödemezseniz eğer yasal süreç başlar ve isminiz kara listeye alınır.

 4. Sergen

  Ağustos 13, 2016 at 11:29 pm

  Eğer ödemelerinizde sorun olursa ve mahkemelik olursanız haciz işlemleri başlar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir