Kredim Neden Onaylanmıyor?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Kredi kullanmak isteyen kişiler kredi başvuru formu doldurarak bankalara başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Ancak banka müşterisinin doldurduğu başvuru formunu inceledikten sonra kredi başvurusunu onaylama ya da reddetme kararlarından birini verebilmektedir. Burada karar bankaya ait olup kredi başvuru formu dolduran herkesin kredi başvurusu kabul edilecek diye bir kural yoktur.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurusunun reddedilme nedenleri son derece fazladır. Bunlar arasında ilk sırada hiç tartışmasız kredi notu ortalaması yer almaktadır. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada önemli olan kişinin sahip olduğu not ortalamasıdır. Örneğin kredi notu 1100 puan olan bir kişinin kredi onayı alması son derece zorken kredi notu 1200 puan ve üzeri olan kişilerin onay almaları daha kolaydır.

Maaşa Göre Kredi

Bir başka kredi reddi nedeni ise kişinin aylık gelirini aşan bir kredi tutarı için başvuruda bulunmalarıdır. Maaşa göre kredi hesaplaması yaparken altın kural kişinin belgeyebildiği aylık gelir tutarının yarısını aşmayacak şekilde ödemeye sahip olan krediler için başvuruda bulunulmasıdır. Yani asgari ücretle kredi çekme başvurusunda bulunmak isteyen bir kişinin en fazla aylık ödemesi 650 liraya kadar olan bir kredi için onay alması mümkündür.

Kara Listede Olmak 

Bankalara olan borçlarını ödemekte zorlanan kişiler bir süre sonra yasal takip ile karşı karşıya kalmaktadır. Borç yapılandırma başvurusunda bulunan kişiler bu süreçten kurtulurken avukat aracılığı ile hakkında borç tahsilatı için yasal takip başlatılan kişiler ne yazık ki kara listeye girmektedir. Kara listede olanlara kredi verilmesi ise kesinlikle mümkün değildir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir