Kredi Risk Raporu Nedir?


Findeks internet sitesi üzerinden sunulan hizmetlerden biride kredi risk raporu hizmetidir. Peki, kredi risk raporu nedir?

Findeks Risk Raporu 

Bankalar üzerinden son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde kullanılan tüm kredili ürünlere ait ödeme geçmişini yazılı olarak gösteren belgeye Findeks risk raporu adı verilmektedir. KKB risk raporu içerisinde tüm bankaların veri tabanları kullanılırken aynı zamanda yine Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm finans kuruluşları da kendi bilgilerini Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşılmaktadır.

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi paketlerinin yanı sıra tüm bankalardan kullanılan kredi kartı ürünleri ile kredili mevduat hesabı verileri de sisteme işlenmektedir. Bu sayede hem risk raporu alan kişinin kredili ürünleri kullanma sıklığı hem de bu ürünlere ait ödeme performansı gözler önüne serilmektedir.

Risk Raporu İtiraz

Risk raporunda yer alan veriler bankalardan çekildiği için genelde bu belgelerde yer alan tüm bilgiler doğrudur. Ancak bazen yapılan hatalar da görülmekte olup bu nedenle Findeks risk raporu itiraz işleminin yapılması gerekebilir. Bunun için Findeks internet sitesi üzerinden detaylı bilgi almanız mümkündür.

Risk Raporu Ücreti

Tüm Findeks işlemleri için belirli bir ücret talep edilmekte olup Findeks risk raporu ücreti olarak 4,72 lira talep edilmektedir. Risk raporunun içeriğinde kredi notu ortalaması da bulunmakta olup aynı ücreti ödeyerek daha detaylı bir şekilde bilgi almanız sağlanır. Kapatılan kredileri görmek isteyen kişilerin de son 5 yıllık dönemde kredi kullanmış olmaları durumunda risk raporu ile bu verilere ulaşmaları mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir