Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?


Kredi başvurusunda bulunan kişilerin merak ettikleri sorulardan biride “kredi onayı ne kadar sürer?” sorusudur. Günümüzde bankalar teknolojiyi kendi alt yapılarına başarılı şekilde uyarladıkları için kredi başvuru sonucu sadece saniyeler içerisinde verilmektedir. Yani gerekli koşulları sağlayan kişilere bankalar sadece dakikalar içerisinde kredi onayı vermektedir.

Kredi Onayı İçin Yapılması Gerekenler 

Kısa sürede kredi onayı almak isteyen kişilerin kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapmaları ve maaşa göre kredi hesaplaması yapmaları çok önemlidir. Zaten bu iki kritere uygun olarak kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi onayı almaları nerede ise kesindir.

Konut Kredisi Onayı 

İhtiyaç kredisi onayı sadece saniyeler içinde verilirken konut kredisi onayı için farklı kriterler bulunduğu için onay süreci biraz daha uzamaktadır. Bunun en önemli nedeni konut kredisi ekspertiz raporu işlemlerinin uzun sürmesi ve kredi onayının buna bağlı olmasıdır. Konut kredisi onayı genelde en geç 5 iş günü içerisinde belirlenmektedir. Konut kredisi onayı alan kişilerin kredi kullandırma işlemleri de bir kaç gün içinde tamamlanarak kredi kullanarak ev satın almak işlemi tamamlanmaktadır.

Kredi Onay Süreci

Bankalar tarafından yürütülen onay sürecinde ilk olarak kredi kullanmak isteyen kişilerin hakkında kredi istihbarat süreci yapılmaktadır. Bu süreçte kişinin kredi notu sorgulaması yapılmakta ve aylık gelir tutarı incelenerek kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağına karar verilmektedir. Bu kararın ardından kredi başvuru sonucu olumlu ya da olumsuz olarak müşterisine bildirir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir