Kredi Notunu Etkileyen FaktörlerBankalarda kredi kullanmak istediğiniz sizlerden pek çok evrak istenmektedir ayrıca bunların yanı sıra bankaların kredi notu kıstası olarak kullandığı ” kredi notu ” sizin kredi kullanıp kullanamayacağınız yönelik önemli bir faktördür.Kredi notunu genel olarak etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir.

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları: %30

Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu’nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

Mevcut Hesap Ve Borç Durumu: %25

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

Yeni Kredi Arayışı: %20

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunuzu etkileme oranı görece olarak düşüktür.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15

Kredi kullanan ve olumlu ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

Diğer: %10

11 Yorum

 1. Emrah

  Ekim 12, 2015 at 6:48 pm

  kredi notu önemli olan vatandaşın puanımı yoksa bankaların verdiği puan mı bunu öğrenmek önemli olan.

 2. mustafa

  Ekim 12, 2015 at 7:10 pm

  kredi notunu asıl önemli olan ödemeden ziyade bankada ne kadar paranızın olduğu düzenli ödemeseniz bile paranız varsa notunuz yüksek olur !

 3. Kübra

  Ekim 17, 2015 at 12:32 pm

  Kredi notumuzu öğrenmek istediğimizde kolaylıkla başvurabileceğimiz harika bir yazı olmuş umarım insanlar artık kredi kartlarını bilinçli bir şekilde kullanır, huzurları bozulmaz.

 4. fatma

  Ekim 17, 2015 at 12:35 pm

  çok teşekkürler, çok faydalı ve harika bilgiler paylaşmışsınız, gerçekten her şeyi çok açık ve net bir şekilde aktarmışsınız, ellerinize sağlık.

 5. Kübra

  Ekim 17, 2015 at 12:39 pm

  Kredi notumuzu öğrendikten sonra kredi çekip harcamalarımızı bütçemize uygun olarak harcarsak herhangi bir sorun çıkmaz. Faydalı bir Yazı olmuş teşekkürler.

 6. Aylin

  Ekim 17, 2015 at 1:25 pm

  Gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Kredi notunun hesaplanmasında kredi kartı ödeme geçmişinin etkili olduğunu biliyordum da başka faktörlerin hangi oranda etkili olduğunu bilmiyordum.

 7. fatma

  Ekim 17, 2015 at 2:04 pm

  banka kredisi çekmek istiyordum, yazınız gerçekten çok açıklayıcı olmuş, bu yazı sonucunda kredi notumu kolaylıkla öğrenebilir ve rahatlıkla kredimi çekebilirim.

 8. fatma

  Ekim 17, 2015 at 2:08 pm

  banka kredilerinde kredi notu olduğunu bilmiyordum. öğrendiğim iyi oldu, gerçekten faydalı bir yazı olmuş kredi notumu öğrenerek kolaylıkla banka kredimi çekebilirim.

 9. Yağıbol

  Ekim 17, 2015 at 5:12 pm

  kredi kartı hem kolaylık hem de büyük dert. işi iyi olanlar sahip olmalı bence herkes cebindeki nakiti kadar harcama yapmalıdır

 10. hande

  Ekim 17, 2015 at 8:45 pm

  kredi notu gerçekten kredi çekmekte büyük bir faktör. insan krediye ihtiyaç duymadığında kredi notunun düşmesini önemsemiyor ama ihtiyacı olduğunda zamanında yaptığı hatalara oldukça kızıyor. kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyin ki notunuz düşmesin.

 11. hande

  Ekim 17, 2015 at 8:48 pm

  kredi notunuzu yükseltmek için sadece borcunuzun asgari tutarını ödemeyin arkadaşlar. her zaman zamanında ve ödeyebileceğiniz en yüksek tutarı ödeyin ki kredi notunuz yüksek olsun.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir