Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi bilmiyor musunuz? Kredi notunuzu yükseltmek için kullanabileceğiniz yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. 

Kredi notunuz düşükse bankaların sizin talep ettiğiniz kredilere onay verme ihtimali düşer. Bankalardan kredi almakta zorlanırsınız. Özellikle acil nakite ihtiyacınız olduğunda, aniden nakit para bulmanız gerektiğinde bankalar size kredi notunuz düşük olduğu için kredi vermeyecektir. Bu da sizin için gözden kaçırmamanız gereken bir dezavantajdır. Eğer aniden kredi çekmeniz gerekiyorsa kredi notunuzu her daim yüksek tutmanız gerekir. Bu yüzden de kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmelisiniz. İşte bu yazımızda kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize dair yöntemler bulacaksınız.

Kredi notunuzu yükseltmek aslında sandığınız kadar zor değildir. Kredi notunuzun nelerden etkilendiğini bilirseniz ve kredi notunuzu belirleyen unsurlardan haberdar olursanız ödeme alışkanlıklarınızı değiştirerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredi notunuz borç miktarınızdan değil borcunuzu ödeme zamanınızdan etkilenir. Yani eğer iki bankadan farklı ihtiyaçlarınız için krediler aldıysanız siz ödemelerinizi geciktirmediğiniz sürece kredi notunuz düşmez. Üstüne bir de kredi kartı kullanıyorsanız ve kredili mevduat hesabınız varsa kredi notunuz bunlardan da etkilenecektir. Ancak siz tüm bu kredili ürünlerinizin ödemelerini zamanında yapıyorsanız ve bunları geciktirmiyorsanız bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenmeyecek ve düşmeyecektir. Aksine, siz ödemelerinizi zamanında yaptıkça kredi notunuz hep aynı düzeyde kalacak ve bankaların size olan güveni artacaktır. Yani risk oranınız düşer ve riskli müşteri kategorisine girmezsiniz.

Kredi notunuzu etkileyen unsurları ve bu unsurların kredi notunuzu yüzde etkileme oranını şu şekilde sıralayabiliriz. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Gördüğünüz gibi kredi notunuz en çok sizin borcunuzu ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenmektedir. Yani kaç kredi kartınız olduğu değil bu kredi kartlarınızın borcunu ödeyip ödememeniz esas sorundur. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi işte bu unsurlara bakarak anlayabilirsiniz. Öncelikle geciktirdiğiniz borçlarınız varsa bunları ödemek zorundasınız. Yani gecikmiş borçları ortadan kaldırmak esas amacınız olmalıdır. Borcunuz çok fazlaysa yapılandırma kredisi alarak borçlarınızı kapatabilir ve uzun vadeli, düşük taksitli bu krediyi ödeyebilirsiniz. Eğer borcunuz çok yüksek değilse bunu ödemelerinizin en başına koymalısınız. Borçlarınızı geciktirme ve erteleme alışkanlığınız varsa bunu hemen değiştirmeniz gerektiğinin farkında olmalısınız. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi borçlarınızı diğer tüm ödemelerin önüne ve listenizin başına almak esas amacınız olmalıdır. Ayrıca yeni kredi açılışları gördüğünüz üzere kredi notunuzu etkileyecektir. Eğer borçlarınızı zamanında ödüyorsanız ve yeni bir kredi borcunu ödeyebileceğinize inanıyorsanız ancak o zaman yeni bir kredi alabilirsiniz. Kredi notunuzu Findeks platformundan takip etmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Kredi notunuzu borçlarınızı kapattıktan sonra düzenli ödemeler yaparak iki ya da üç ay içinde iyi düzeye getirmeniz mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir