Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?


Bankalardan geriye dönük 5 yıl içerisinde kullanılan krediler, kredili hesaplar ve kredi kartları gibi borçlanarak yapılan işlemlerde borcun ödeme düzenine göre belirlenen not ortalamalarına kredi notu adı verilmektedir. Artık bankalardan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yapılmakta olup kredi onayı alınıp alınamayacağı büyük oranda bu not ortalamasına göre belirlenmektedir.

“Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?” diye merak eden kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak kredi notunu ücretsiz öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri tek bir yöntem bulunmaktadır. Bu da Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmasıdır. Ancak sadece ilk kez kredi notu ortalaması sorgulaması yapacak olan kişilerin ücretsiz olarak bu not ortalamasını öğrenmesine izin verilir. Yani ücretsiz kredi notu sorgulaması sadece ilk kez Findeks internet sitesi üzerinden yapılan sorgulamalar için tek bir kereye mahsus olarak sunulan bir hizmettir.

Daha sonraki yapılacak olan sorgulamalar ya da başka kanallardan yapılacak olan kredi notu sorgulamaları için yapılan sorgulama başına belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Kişi kendisi için kredi notunu öğrenmek için sorgulama yapabileceği gibi bir başkasının kredi notunu öğrenmek için de sorgulama yapılabilmektedir. Kredi notunu öğrenmek için kullanılabilecek diğer yöntemler bankaların internet siteleri üzerinden kredi notu sorgulaması yapılması ve SMS ile kredi notunu öğrenme hizmetlerinden yararlanılmasıdır. Kredi notu SMS sorgulaması için kimlik numarası ve doğum yılını 4 haneli olarak yazdıktan sonra 1122 numarasına gönderilmesi yeterli olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir