Kredi Notum Neden Yükselmiyor?


Kredi notu bankaların son yıllarda kredi onayı verme aşamasında en çok dikkate aldıkları veriler arasında yer almaktadır. Düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin hem kredi onayı almaları zorlaşmakta hem de daha düşük tutarlı kredileri daha yüksek kredi faiz oranları ile kullanmaları söz konusudur. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olan en yüksek seviyede tutulmaya çalışılmalıdır.

Kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek olan pek çok yöntem bulunmakla beraber “kredi notum neden yükselmiyor” diyen kişilerin belirli kriterleri gözden geçirmelerinde fayda bulunur. Bunlardan ilki bankalara olan kredi borcu ve kredi kartı borçları için yapılan ödemelerin düzenidir. Kişi kredi notunu yükseltmek istiyorsa mutlaka bankalara olan ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalıdır.

Kredi borcu, kredi kartı borcu, kredili mevduat hesabı, bankadan verilen otomatik ödeme talimatı gibi pek çok ödemenin düzeni kredi notu ortalamasına etki etmektedir. Ödemelerde yaşanan ufak aksamalar dahi kredi notunu olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle kredi ödemelerinin mutlaka düzenli olarak yapılması gerekir. Kişinin kredi kullanması borçlanma riskinin artması anlamına geldiği için kredi kullanıldığı ilk dönem kredi notu ortalaması otomatik olarak geri çekilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir