Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?


Bankaların ortak girişimleri tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen kredi notu sistemi kişinin borç ödeme düzenini gösteren önemli verilerden biridir. İlk kez uygulanmaya başlandığı dönemde sadece kredi başvurularında değerlendirme amacı ile kullanılan kredi notu ortalaması günümüzde vadeli olarak yapılan her türlü işlemde de karar verilme aşamasında en önemli veri olarak kabul edilmektedir.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankalar üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmasıdır. Bankalardan kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin internet şubesi üzerinden krediler bölümünden not ortalamalarını öğrenmeleri mümkündür. İkinci seçenek ise Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmaktır.

Findeks sitesi üyeliği işleminizi tamamladıktan sonra kredi notu sorgulaması yapmanıza izin verilir. İlk yapılan kredi notu sorgulaması için ücret talep edilmemekte olup ücretsiz kredi notu sorgulaması hizmeti ise sadece bir defaya mahsus olarak yapılabilmektedir. Üçüncü kredi notu öğrenme servisi ise SMS ile kredi notu öğrenme servisidir. Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünden 11 haneden oluşan kimlik numaranızı ve doğum yılınızı yazıp 1122 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir