Kredi Notu Neden Sıfır Olur?


Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu kişinin bankalar ile olan ilişkisi, kredi borcu ve kredi kartı ödemeleri gibi ödemelerin düzeni gibi farklı kriterlerin baz alınması sonucu hesaplanır. Yapılan kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu sonuçlandırılırken bankalar ilk olarak kredi notu ortalamasını dikkate alır. Bazı durumlarda ise kredi notu sıfır olabilir. Peki, kredi notu neden sıfır olur?

Kişinin daha önce hiç kredi kartı kullanmaması, kredi çekmemesi ya da kredili mevduat hesabı kullanmaması durumunda kredi notu ortalaması sıfır olur. Bunun nedeni kişinin daha önce banka ile çalışmamasıdır. Bu durumda ise ne yazık ki kredi onayı alınması mümkün değildir. Kredi notu sıfır olan kişilerin ilk yapmaları gereken bankada bir mevduat hesabı açtırmasıdır. Mevduat hesabının açılmasının ardından bankadan kredi kartı başvuru formu talep edin.

18 yaşından büyükseniz ve aylık belgelenebilir bir geliriniz varsa banka size ilk etapta düşük limitli bir kredi kartı verecektir. Kredi kartı limiti dahilinde her ay harcama yapmanız ve ay sonunda borcun tamamını ödemeniz, vadesiz hesabınıza kredili mevduat hesabı tanımlatmanız ve kredili mevduat hesabı içinde aynı şekilde sürekli hesabı kullanmanız ve her seferinde hesabınızı tam olarak kapatmanız kredi notunu yükseltmek için yapabileceğin en etkili çözümler arasında yer alır. Bunlara uymanız halinde kredi notunuz kısa sürede yükselir ve banka yapacağınız kredi başvurusunu onaylayarak kredi kullanmanıza izin verecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir