Kredi Notu Neden Hesaplanamamıştır?


Kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu not ortalaması hesaplamasında kullanılacak olan verilere sahip olunması gerekir. Bu nedenle sorgulama yapmak isteyen kişilerin bazılarına kredi notu sorgulaması sonucu olarak “kredi notu hesaplanamadı” yanıtı gönderilmektedir. Peki, kredi notu neden hesaplanamamıştır?

Kredi notu hesaplaması için Findeks kredi notu sorgulama sistemi hesaplama yapılacak olan kişinin son 5 sene içerisinde gerçekleştirdiği ödeme performansını baz almaktadır. Bu nedenle 5 yıl içinde bankalar üzerinden kredi kullanmayan, kredi kartı almayan ya da kredili mevduat hesabı açtırmayan kişilerin değerlendirmede kullanılacak olan bir verisi bulunmadığı için kredi notu hesaplaması gerçekleştirilememektedir.

Bu durumda kişinin kendisini sisteme tanıtabilmesi adına yoksa bir vadesiz banka hesabı açtırması, varsa bu hesabı aktif olarak kullanmaya başlaması gerekir. Hesabın aktif olarak kullanımı bankaya sizin finans durumunuz hakkında bilgi verecektir. Yine bu hesaptan otomatik ödeme talimatı verilmesi ve tüm düzenli ödemelerin hesap üzerinden son ödeme tarihi geçirilmeden yapılması da ödeme düzeniniz hakkında bir izlenim oluşturacaktır. Tüm bunların düzenli yapılması halinde banka ilk olarak düşük limitli kredi kartı kullanımı ile sizi test edecek performansınızdan memnun kalırsa da kredi onayı verecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir