Kredi Notu Kaç Olmalı?Bugünkü yazımızda “Kredi Notu Kaç Olmalı?” konusunu incelicez. Özellikle son yıllarda, bankalarla herhangi bir ilişkisi bulunmayan birini bulmak, samanlıkta iğne aramaya benziyor. Bir evde yaşayan aile bireylerinin sahip oldukları kredi kartı sayısı aile nüfusunun 2 katına yakın. Ayrıca neredeyse hepimiz; mobilya, araba, ev, eğitim, askerlik ya da çeşitli ihtiyaçlarımız için kredi kullandık ya da kullanmaya devam ediyoruz. Yani Türkiye’de yaşayan bir vatandaşın bankalarla ilişkisinin olmaması biraz zor. Özellikle geçim konusunda sıkıntı yaşayan aileler, kredi kartı alımı ve kredi kullanımlarına çok daha meyilli oluyor. Konumuza dönecek olursak; hemen herkesin bankalarla bir alışveriş halinde olduğu ülkemizde, kredi notu uygulamasının önemi de iki kat artıyor. Bir bankanın size güvenip güvenemeyeceğini, malesef ki kredi notunuz belirliyor. Yani bugüne kadar yaptığınız geç ödemeler, Findeks kredi notu sorgulama sayfasına girdiğinizde düşük bir puan olarak size geri dönüş yapıyor. Peki puanınızın düşük mü, yoksa iyi bir müşteri olduğunuzu gösteren bir değerde mi olduğunu nasıl anlayacaksınız? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

findeks-kredi-notu

Yukarıda 0 ile 1900 arasında değişen bir değer tablosu görüyoruz. Bu tabloda 1900 puan en yüksek puandır. Ayrıca yine renklerle belirtilen gruplar da; kırmızı “en riskli”, turuncu “orta riskli”, sarı “az riskli”, yeşil “iyi” ve  koyu yeşil rengi ” çok iyi” grup olarak belirlenmiştir. Siz Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yaptığınızda karşınıza çıkacak bu ekranda yukarıdaki gibi kredi notunuz yazar. Peki, kredi notu kaç olmalıdır? 1600 ve üzerinde bir puana sahipseniz, hemen her bankadan rahatlıkla kredi kartı çıkarabilir ve kredi başvurularınıza olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Yani en az açık yeşil ile belirtilen “iyi” grubunda yer almanız gerekiyor. Bankalar, genellikle orta riskli ve az riskli gruptaki puana sahip tüketicilere de kredi kartı ve düşük limiti verebiliyor ancak gelir belgesi, maaş ve varsa üzerinize kayıtlı mülkleri belirtmeye ihtiyacınız olacak. Ayrıca yine orta riskli ve az riskli grupta bulunan kişiler, kefil göstererek de banka kredisi çekebiliyorlar.

Kredi notu, artık bankaların verdikleri kredilerde uyguladıkları faiz oranlarında da etkili oluyor. Notu yüksek bir tüketici kredi çektiğinde daha düşük faiz olanaklarından yararlanırken, riskli gruba giren tüketicilerin banka kredisi faizleri diğer müşteriye oranla daha yüksek olacaktır. Yukarıda belirtilen renklerin puan olarak karşılığı ise şöyle;

En Riskli( Kırmızı Grup): 0 ile 799 puan arası

Orta Riskli ( Turuncu Grup) : 800-1299 puan arası

Az Riskli (Sarı Grup): 1300-1499 puan arası

İyi ( Açık Yeşil Grup): 1500-1699 puan arası

Çok iyi ( Koyu Yeşil Grup): 1700-1900 puan arası

Ayrıca bazı bankaların iyi olarak belirledikleri taban puanı da değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin HSBC bankası için 1650 puan “iyi” grubunun tabanı olarak kabul edilirken, ING Bank için bu taban puan 1700 puandır. Yine de Türkiye ortalamasının üzerinde yer almak istiyor ve bankalardan rahatlıkla kredi kartı çıkarıp kredi çekebilmek istiyorsanız, kredi notunuzu 1600 puanın üzerinde tutmalısınız.

Son dönemde ülkemizde bir hayli konuşulan bankacılık terimlerinden biri olan kredi notu; bankalardan aldığınız hizmetin kalitesini belirleyen en temel şeylerden biridir. Genelde borçlarınızı ödeme durumunuza göre biçimlenen kredi notunuzu ne kadar yüksek tutarsanız o kadar kaliteli hizmet alırsınız desek yalan olmaz.

Bankalar kredi notunuzu değerlendirirken çoğunlukla Türkiye’nin kredi notunu dikkate alırlar. Eğer sizin kredi notunuz Türkiye ortalamasının üstünde ise hem kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali artar hem de çok daha uygun faizler ile kredi alırsınız. 2015 yılı Türkiye kredi notu ortalaması 1300 puan civarındadır. Bu rakamın alt kısmı riskli gruba girerken üst kısmı ise iyi gruba girmektedir. Aslında bankaların çoğu 1100’ü kredi notu için temel alıyor olsa bile bu rakam ortalamanın aşağısında kaldığı için 1300 rakamını ve yukarısını kredi notu için güvenilir sınır olarak belirlediler.

Eğer kredi notunuz bu rakamların üzerindeyse bankalar size çok düşük faizler ile kredi sunmak, kefilsiz veya teminatsız kredi vermek gibi pek çok faaliyette bulunabilir. Bu durumun tam tersinde ise kredi notunuz düşükse yükselttikten sonra kredi için başvurun. Eğer böyle yapacak olursanız çok daha uygun maliyetle kredi çekebilirsiniz.

Ortalamanın üzerinde bir kredi notuna sahipken kredi çekmiş iseniz; notunuzu düşürmemeye özen gösterin. Zira eğer kredi notunuz düşerse; bankanızın size sunduğu avantajların pek çoğunu da kaybetme ihtimaliniz bulunuyor. Bunun için de kredi kartı ödemelerinizi, fatura ödemelerinizi zamanında ve tam yapmanız gerekiyor.

Özetlemek gerekirse 1400 ve üzeri kredi notunuz varsa bankalar size hizmet verebilmek ve müşterileri olmanızı sağlamak için kıyasıya bir rekabete girecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir