Kredi Notu Hesaplama


Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama için pek çok farklı yol bulunmaktadır.Bugünkü konumuzda sizlere Kredi Notu Hesaplama yöntemlerini anlatıcaz.Kredi notu bilindiği üzere kredi kullanmak üzere bankalara başvuru yaptığınızda  bankaların ilk kıstas olarak kabul ettiği değerdir.En kredi notunuz yüksek ise bankalardan rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama İşlemi

Kredi Notu Hesaplama işleminde pek çok kıstas ön plana çıkmaktadır.Gerek önceden kullanmış olduğunuz krediler, gerekse finansal işlemleriniz hatta fatura ödeme zamanlarınız bile kredi notunuza iyi veya kötü yönde etki edebilmektedirler.Zamanında ödenmeyen krediler, ödeme tarihi geçirilen faturalar kredi notunuzun düşmesi için önemli birer etmendir.

Kredi notunuz düşükse yükseltmek için bankalar üzerinden sık sık finansal işlem yapmanız ve bankalara veya devlet kurumlarına var olan borçlarınızı kapatmanız  gerekmektedir, kredi notu hesaplama yani güncellenme işlemleri ayda 1 defa yapılmaktadır.

Kredi notunu hızlı yükseltme

Kredi Notu Hesaplama ve Kredi Notunuzu Hızlı Yükseltme

Kredi notunu hızlı yükseltme için şu adımlarını yapmanız gereklidir:

 • Var olan kredi borçlarınızı kapatınız.
 • Adınıza çıkmış olan faturalarınızı zamanında ödeyiniz.
 • Bankalar üzerinde finansal işlemler yapınız
 • Bankalarında düşük miktarda olsa kredi kullanıp hızlı bir şekilde geri ödemesini yapınız

Yukardaki işlemleri yaparak hızlı bir şekilde kredi notunuzu yükseltebilir ve bankalar üzerinden rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz aslında bu sayılan etmenler aynı zamanıda kredi notu hesapla işlemleri içinde bir kıstas olarak kabul edilmektedir.

Kredi notu hesaplama ile sizlerde sahip olduğunuz kredi notunu öğrenebilirsiniz.Kredi notu günümüzde bankalardan kredi kullanmak isteyenler için önemli bir husustur.Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi kullanma ihtimaliniz de  o kadar yüksek olur.

Finansal yapmış olduğunuz her işlem kredi notunuzu önemli düzeyde etkilemektedir.Bu yüzden yapmış olduğunuz tüm finansal işlemler kredi notunuz için önemli bir yere sahiptir. Kredi notu hesaplama işlemi için öncelikle son dönemlerde yapmış olduğunuz finansal işlemleri bir yere not alınız.

Kredi Notu Hesaplama Hakkında

Kredi kullanım geciktirmiş veya ödememiş her fatura kredi notunuz için eksi puandır.Bunlar dışında yüksek meblalı ve erken ödeme yapmış olduğunuz krediler ise kredi notunuz için artı puandır.Bunlar dışında kredi notunuzu etkileyen yüzlerce finansal faktör bulunmaktadır.

Gelir Durumunuz da kredi notunu etkileyen önemli faktörlerden birisidir diyebiliriz.Gelir durumunuz eğer düzenli rutin bir şekilde artış gösteriyorsa buna paralel olarak kredi notunuzda yükseliş gösterecektir.Gelir durumunuz ne kadar yüksek olursa kredi notunuzda, kredi kullanma olasılığınız o kadar yüksek olacaktır.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor?

Ayrıca kredi notunu etkileyen bir başka önemli faktörde çalıştığınız mesleğiniz ve ne kadar süredir çalıştığınız eğer uzun süredir aynı işte çalışıyorsanız düzenli bir sigorta dönemine sahip olduğunuzdan dolayı bankalardan olumlu not alırsınız böylece yüksek bir kredi notuna sahip olursunuz.

9 Yorum

 1. Harun

  Ekim 13, 2015 at 9:00 am

  kredi notu hesaplarken kesinlikle borç ödediğinize baktıklarını sanmıyorum ben finansbanktan kredi çektim yüklü borcum olmasına rağmen

 2. Halil Muş

  Ekim 15, 2015 at 7:43 am

  kredi puanımı tam nereden öğrenebilirim geçmiş yıllardaki kredi borçlarımız bu kredi notunu doğrudAN etkilermi şimdiden teşekkürler

  • Kredi Notu

   Ekim 15, 2015 at 7:53 am

   Merhabalar,
   Kredi notunuza findeks resmi sitesinde veya Turkcell üzerindende sms yoluyla öğrenebilirsiniz.Kredi Notunuza önceki borç veya kredilerinizde etki yapmaktadır.

 3. fatma

  Ekim 17, 2015 at 12:50 pm

  Evet, gerçekten de kredi notumuz ne kadar yüksek ise kredi kullanma ihtimalimiz de aynı oranda yüksek oluyor.ELİNİZE SAĞLIK, teşekkürler

 4. Kübra

  Ekim 17, 2015 at 12:57 pm

  Kesinlikle düzenli bir işte çalışmanın krediye çok olumlu bir etkisi oluyor yazılarınızı büyük bir merakla okuyor, sizleri takip ediyorum bilgiler teşekkürler

 5. Aylin

  Ekim 17, 2015 at 1:38 pm

  En etkili faktör düzenli bir gelir olması bence de. Bunu sigortaya yatan primlerden mi takip ediyorlar? Umarım herkesin sigorta primi düzenli yatıyordur.

 6. fatma

  Ekim 17, 2015 at 2:14 pm

  banka kredi notumuzu öğrenmemiz artık çok kolay… emeğinize çok teşekkürler yararlı bilgilerin devamını bekliyoruz. yazınız ile bir çok kişi doğru adımlar atacaktır.

 7. Yağıbol

  Ekim 17, 2015 at 5:26 pm

  düzenli olarak yüksek bir kredi notu almak için düzenli bir iş ve düzenli bir gelir gerekiyor ki bu Türkiye’deki işsizlik oranını düşünürsek çok zor.

 8. hande

  Ekim 17, 2015 at 8:57 pm

  genellikle kredi notu yüksek olanlar emekliler ve memurlar. bankalar da güvence istiyor haliyle bu çok normal. kredi notunu hesaplamaksa basit bir işlem değil. internetten kolayca öğrenilebiliyor zaten.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir