Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?Kredi notu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını bilmeniz çok önemli ve gereklidir. Çünkü kredi notunun nasıl hesaplandığını bilmeniz kredi notunuzu etkileyen etmenleri anlamanızı sağlar. 

Kredi notunuzun oluşturulabilmesi ve hesaplanabilmesi için sizinle ilgili çok sayıda bilgiye ihtiyaç duyulur. Bu notun hesaplanabilmesi için sizin ödeme alışkanlıklarınızın nasıl olduğuna ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıp yapmadığınız bakılır. Fakat bunların yanı sıra sizin güncel hesap ve borç bilgileriniz de kredi puanınızın hesaplanması için önem taşır.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Kredi notunuz bankalara ve sizinle iş yapmak isteyen kişilere sizin hakkınızda fikir ve bilgi vermesi açısından çok önem taşır. Yani bankadan bir kredili ürün istediğiniz zaman bankalar sizi sadece kredi notunuza bakarak tanıyabilirler. Aynı şekilde birlikte iş yapmayı düşündüğünüz biri sizin hakkınızda daha çok bilgi sahibi olmak için sizin kredi notunuzu görmek isteyebilir. Bu da kredi notunuzun çok önemli olduğunu gösterir.

Kredi notunuz sizin finansal dünyadaki bir yansımanız ve bir göstergenizdir. Siz ne kadar borcunuza sadık biri olduğunuzu ve ödemelerinizi zamanında yaptığınızı anlatsanız da bankalar ya da iş yapan kişiler sizin sadece kredi notunuzu ciddiye alırlar. Çünkü esas doğruyu söyleyen taraf her zaman için kredi notunuzdur. Bu nedenle kredi notunun nasıl hesaplandığını ve nelerden etkilendiğini bilmeniz gerekir.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu hesaplaması sırasında pek çok unsur kullanılır. Bu unsurların her birinin kredi notunu etkileme oranı farklıdır. Bunu bir kek karışımı gibi düşünmeniz mümkündür. Nasıl ki keke eklenen malzemelerin miktarları ve birbirlerine göre oranları farklıysa kredi notunu oluşturan unsurların birbirlerine göre oranları da farklıdır.

Kredi notunu oluşturan unsurlar Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10) şeklinde sıralanır. Bunların her biri için sizden verilerin gelmesi gereklidir. Çünkü sizin verileriniz olmadan kredi notu oluşmaz. Bazı vatandaşların kredi notlarının oluşmamasının nedeni hiç kredi ya da kredi kartı kullanmamış olmaları ve hiç HMH (Kredili Mevduat Hesabı) açmamış olmalarıdır.

Kredi Notu Hesaplama Unsurları

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30)

Kredi notunuz hesaplanırken bireysel kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız büyük neme sahiptir. Kredi notunuzu en yüksek oranda etkileyen unsur budur.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25)

Bu unsur, hesabınızda bulunan bakiyenin ve mevcut borçlarınızın durumunu esas alır. Hesabınızda hiç paranızın olmaması ve yüksek tutarda borcunuzun olması kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20)

Bankadan yeni kredi aldığınızda kredi notunuzun etkilenme oranı yüzde 20 olacaktır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)

Bankadan kredi kullanma sıklığınız da kredi notunuzu etkileyecektir. Bu etki oranı yüzde 15 olacaktır.

Diğer unsurlar (yüzde 10)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir