Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?


Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Ancak “kredi notu en az kaç olmalı?” sorusunun yanıtı kullanılmak istenen kredi türü ve kredi tutarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse 5000 TL kredi gibi düşük kredi tutarları için orta riskli kredi notu olan kişilere bile onay verilirken yüksek tutarlı konut kredisi paketlerinde ise bazen ortalama kredi notu puanına sahip olan kişilere bile kredi ret kararı verilebilmektedir.

Ev Kredisi İçin Kredi Notu 

Oldukça yüksek tutarlı ve genelde uzun vadeli olan konut kredisi paketlerinde bu nedenle bankalar daha yüksek kredi notu ortalamaları talep etmektedir. Özellikle de 100 bin lira konut kredisi ve üzerinde ki tutarlar için bankalar sadece iyi kredi notu olarak kabul edilen 1.500 puan kredi notu ve üzerine sahip olan kişilerin yapmış oldukları kredi başvurularını kabul etmektedir.

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu ortalaması yanı sıra kredi tutarını karşılayabilecek bir aylık gelire ve uzun sigortalılık süresine sahip olmaları istenir. Yeni işe giren kişilerin konut kredisi kullanması mümkün olmayıp aynı zamanda kullanmak istediği konut kredisi tutarının aylık ödemesinin 2 katı kadar maaş gösteremeyen kişilere de konut kredisi kullanma izni verilmez.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Düşük tutarlı ihtiyaç kredisi paketleri için bankalar müşterilerine kolaylıklar sağlarken çoğu banka 5000 TL ihtiyaç kredisi için 1.100 puana kredi onayı verebilmektedir. Ancak yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin daha yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması istenir. Burada bankanın amacı güvenilir kişilere daha fazla borç verirken borç ödemelerinde sorun yaşadığı müşterilerine ise kısıtlı kredi vererek daha az risk üstlenebilmektedir.

Yine kişinin belgelenebilir aylık geliri çok yüksekse yani aylık maaşı kişinin 4 bin lira ise ve aylık ödemesi 500 lira olan bir kredi kullanacaksa yüksek riskli kredi notu olsa bile kredi verebilmektedir. Bunun yanı sıra kredilerde sigortalılık süresi de çok önemli olup yeni işe girenlere kredi kullanımına bankalar sıcak bakmamaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir