Kredi Notu Düşük Olanlar İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekebilir Mi?


Bankaların kredi başvuru formu dolduran müşterilerini değerlendirmek üzere kullandıkları kredi notu her kişinin sahip olduğu mali durumunu gösteren ortalamasıdır. Bu ortalama kişinin kazandığı aylık gelirin aylık net giderine ortalanması ve buna borç ödeme düzeninin eklenmesi ile bulunur. Yani kredi notunu yükseltmek için hem aylık gelir ortalamasının yüksek olması hem de bankalara olan kredi taksitleri ve kredi kartı borcu gibi borçların vadesinde düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.

Özellikle de üst üste geciktirilen ödemeler kelimenin tam anlamı ile kredi notu ortalamanıza darbe vurur ve notunuzun dibi bulmasına neden olur. Kredi notunun düşmesi ise kredi onayı almanızın son derece zorlaşması demektir. Yapmış olduğunuz bu tip hatalar ya da aylık gelirinizin düşük olması nedeni kredi onayı almakta zorlanıyorsanız bu durumda ise devreye farklı ihtiyaç kredisi paketleri girer. İpotekli ihtiyaç kredisi paketleri ihtiyaç kredisi onayı almanızı kolaylaştırır. Çünkü banka bu tip kredilerde kredi ödenmezse kredi geri dönüşünü güvence altına alabileceği bir teminata sahip olur.

Bu nedenle de kredi notunu çok önemsemez. Bu nedenle kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar genelde bu tip kredi paketlerini tercih eder. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin kendilerine ya da bir tanıdıklarına ait olan taşınmazı ipotek göstermeleri gerekir. Bu da bankanın ekspertiz yaptırması ve aynı zamanda ipotek koyma ücreti alması anlamına geldiği için ekstra kredi masrafı ödenmesine neden olur. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişi kara liste adı verilen listede yer almıyorsa kesinlikle kredi onayı alır.

20 Yorum

 1. semih

  Kasım 25, 2015 at 2:23 pm

  ipotekli krediye hiçbir banka yok demez ancak ipotek edilecek olan ev ya da araç ipoteğe uygun olmalı yoksa bankalar değerlendirmeye bile almazlar. ipotekli kredi alacaksanız da yüksek mebla olmalı yoksa girmeyin derim. ya da satmayı düşündüğünüz bir varlığınızı ipotek ederek kredi çekmeyin derim ben.ipotekle kredi almak kolaydır yani

 2. fatih yalçın

  Kasım 25, 2015 at 2:45 pm

  Bilinmesi gereken öncelikli şey, bankaların mal varlığınıza göre değil, yaptığınız iş veya gelirinize göre ve kredi verdiği ve herhangi bir bankadan daha önce alınan kredi, kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerinin düzenli ödenip ödenmediğine göre kredi verdiğidir. Kredi notu düşük olanlar her bankada değil ama bazı bankalarda ipotek karşılığı ihityaç kredisi elbet alırlar ama eğer düzenli ödeme yapamıyorsanız tüm şehrin tapusunu da verseniz kredi alamazsınız.

 3. canan

  Kasım 25, 2015 at 2:49 pm

  kredi taksitleri ve kredi kartı borcu için uzun vadeli ve düşük faizli kredi hangi bankadan almak lazım
  kredi notunumuzu nasıl öğreniriz?
  krediye başvura da hangi evraklar gereki?

 4. Aynur

  Kasım 25, 2015 at 3:02 pm

  İpotekli ihtiyaç kredisine kardeşim başvuru yaptı. Banka kredi taksitlerini ve kredi kartı ödemelerini geciktirdiği için Kredi notunun düşük olduğunu bildiğimden istediği kredinin onaylanmayacağını düşünüyordum. Ama yanılmışım eşine ait olan mülkü bankaya göstererek kredi onayı aldı. Adı kara listede yer almaması ona kolaylık sağlamış olabilir. Bence bankaların kredi seçeneklerini iyi araştırmak gerekir.

 5. Ayça Karataş

  Kasım 25, 2015 at 3:05 pm

  Özellikle bankacılık bölümü okumamış iktisat eğitimi olmayan bankalarla fazla işlem yapmayan ve kredi ihtiyacı içerisinde bulunan kişiler için oldukça sade, açık ve anlaşılır bir dille yazılmış olan bilgilendirme çok başarılı. Bu tür uygulamaların yaygınlaşması gerektiği kanısındayım. Böylece insanlar kredi notu, faiz gibi kavramlara aşina olmanın yanısıra ne ifade ettiklerini bileceklerinden kandırılma riskleri minimuma inmiş olacaktır.

 6. ali peksoy

  Kasım 25, 2015 at 3:06 pm

  bana kalırsa bankaların izlediği bu politika yetersiz ve genel olarak bizi borçlanmaya sürüklüyor.
  zaten ekonomi bilmeyen toplumu borçlandırma yönünde yapılan her çalışma maalesef toplum olarak , kendi maaliyetlerimizi , aile iktisadını ne kadar bilmediğimizi gösteriyor. keşke bankala micro anlamda para yönetimi, birikim methotları yada borçlanma bilgi olan eğitim paketleri hazırlasa ama ona da katılmayız.

 7. tugce

  Kasım 25, 2015 at 3:17 pm

  Kredi notumuzun düşük olması kredi verilmez yargısını kaldıracak kampanyalardan biri. Herhangi bir varlığımızı ipotek göstererek kredi notumuzun düşük olmasına rağmen kredi çekmek mümkün. Bunun yanı sıra illa ki kendi üzerimizde bir varlık yoksa herhangi bir yakınımızın mal varlığını da ipotek göstererek istediğimiz krediye ulaşmanın artık daha kolay olduğu bu kampanya ile görülmektedir.

 8. burak

  Kasım 25, 2015 at 3:22 pm

  kanaat notu diye birrşey var okul hayatımızdan bildiğimiz=) bunun için bankaya samimi olduğunuzu ispatlamanız lazım ki bu da tamamiyle sizin insiyatifinizde bulunmaktadır. ihtiyaçlarınızı kredi notunuzun düşüklüğü nedeniyle erteleyebilirsiniz ama sürekli bunlar büyüyerek daha fazla nakit ihtiyacını doğurecaktır. samimi olduğunuzu kredi notunuz haricinde dile getirmeniz ya da bunu sisteme sunmanız sizin için çıkarınıza olacaktır.

 9. gamze

  Kasım 25, 2015 at 4:15 pm

  kredi notumuzun yüksek olması için sürekli ve düzenli olarak vadelerimizi ödememiz gerekiyormuş. Ama benim düzenli bir gelirim olmadığı için bu durumlarda ödeme şeklinde zorlanıyorum. Bunun için kredi notum düşüyor ve bu yüzden kolaylıkla kredi çekemiyorum. Sadece ipotekli bir şekilde kredi çekebiliyorum. Yani bankalar kendilerini garanti altına almadıkça bizi pek düşünmüyorlar.

 10. gamze

  Kasım 25, 2015 at 4:16 pm

  Peki üzerimizde bir mal varlığı yoksa ve kredi notumuz düşükse kredi almamızın imkanı yok mu?

 11. Serhat Bora

  Kasım 25, 2015 at 4:23 pm

  Bankalar müşterilerine kredi sağlamadan önce bazı uygulamalar devreye sokar ve bunların en önemlisi makalede de belirtildiği üzere kredi notudur. Kredi notu düşük olması sebebiyle kredi talebi reddedilen bir kişi kendisine veya kefil tarzı başka birine ait olan bir mal varlığını ipotek ettirerek çok özel bir durum olmadığı sürece kredi onayı alabilir.

 12. Aslışah

  Kasım 25, 2015 at 4:32 pm

  Kredi notu önceden kredi almışsak ve tekrar kredi almak istiyorsak çok önemli belirleyici bir faktör oluyor. Kredi taliplerinin kredi notlarına dikkat etmedi gerekiyor. Zira bankalar başvuru yapanların öncelikle kredi notuna bakıyor. İhtiyaç Kredisinde de durumlar pek farklılık göstermiyor. İhtiyaç kredisi talibinde bulunacaksanız eğer kredi notunuza dikkat ederek ödemelerinizi vaktinde yapmalısınız.

 13. Mine

  Kasım 25, 2015 at 4:51 pm

  Genel anlamda bir taşınmazı ipotek ettirmek gözümü korkutsa da kredinin doğası bu değil mi zaten. Zamanında giden aksaklıklardan ötürü şu anki durumunuzu tam anlamiyla yansitmayan gostermelik kayitlarin zararlarindan kurtulmak istiyorsaniz; şimdi de durumu iyi ve ödeme gücü yerinde biri iseniz ipotekli ihtiyaç kredisi mantiklı bir tercih olabilir. Yeni girişimler icin toplu para bulmak oldukça zorken ödeyebileceğiniz miktarda kredi almakta bir sakınca görünmüyor. Ancak durumunuz şüpheliyse anı kurtarmak icin ipotek işine girmeyin derim

 14. zeynep

  Kasım 25, 2015 at 5:50 pm

  Kara listede değilseniz biraz zorda olsa her türlü kredi alabilirsiniz aslında hele ki ipotek verirseniz kesin alırsınız. Çünkü bankalar hem ipotek için bir sürü masraf alıyor hem de verdikleri paranın teminatını alıyor. İşte bilinçli başvuru yapmamız gerekiyor. Öyle her önünüze gelen bankaya başvurmak düşük olan kredi notunuzu iyice düşürmekten başka bir işe yaramaz

 15. Muhterem

  Kasım 25, 2015 at 6:33 pm

  İnsanlar keyfe keder gidip kredi çekecek değiller, ihtiyacı var ki çekmek istiyor. Teminat nedir ki? Sonuçta imza atıyor. en büyük teminat kendisi zaten. Gelir durumu belli, geri ödeme yapamayacak durumda olsa zaten çekmez, hiçkimse o duruma düşmek istemez, ama maalesef birtakım şartlar ve koşullar mağdur insanın mağduriyetini arttırmaya yarıyor. Avantajlar ne yazık ki sadece durumu iyi olanlar için geçerli oluyor.

 16. özlem

  Kasım 25, 2015 at 6:35 pm

  İpotek karsiliği ihtiyac kredisi de bütün kredilerle ayni aslinda.ikisinde de ödemeyi siz yapacaksiniz.Birinde ödemezseniz hakkinizda islem yapilir yada kefiliniz öder.Diğerinde maliniza el koyulur.Sonuc olarak mağduriyet seviyesi her iki türde de ayni.Arz talep meselesi.Çok ihtiyaciniz olduğu zamanlarda kullanilabilir.Yeterki ödemelerinizi aksatmadan dùzenli yapin.

 17. Pınar

  Kasım 25, 2015 at 7:47 pm

  Kredi almak isteyenler için kredi notu oldukça önemli bir unsur. Bankaların size yaklaşımındaki rolü çok büyük. Ancak bankalar bir şekilde sizi müşterileri yapmaya çalıştıkları için size çeşitli alternatifler sunuyorlar. Düzenli bir geliriniz olmamasına, kredi notunuz düşük olmasına, ödemelerinizi her zaman zamanında yapmıyor olmanıza rağmen size kredi vermeyi kabul edecek bir banka mutlaka bulursunuz. İpotek, gerçekten paraya ihtiyacınız varsa bir alternatif ama kalkıştığınız işin farkında olmadan yapılmaması gereken bir şey, benim fikrimce.

 18. Aslı

  Kasım 25, 2015 at 9:28 pm

  Kredi notu düşük olmasına rağmen ipotekli ihtiyaç kredisi çekmek zor değil. Bankalar böyle bir ihtiyacınız olduğu zaman sizi kolay kolay geri çevirmezler.Sahip olduğunuz bir mülkümüzü yada yakınınıza ait bir mülkü ipotek göstererek rahatlıkla ipotek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bu sayede kredi notu düşük olsa bile kefil gösterme yöntemiyle ihtiyacınıza yönelik meblağda kredi çekme şansınız artmış olur.

 19. Can

  Kasım 25, 2015 at 11:41 pm

  Artık kredi konusunda bankalar müşteri kapmak için birbiriyle eskisine oranla daha çok yarışır durumda. Bu noktada notun önemli olduğunu ancak, alınamaz noktasına da gelmeyeceğini düşünüyorum. Makalede belirtildiği gibi kara liste içerisinde olmamak asıl önemli olan.İpotekli ihtiyaç kredisi şahsen bana biraz riskli geliyor ama krediye çok ihtiyaç duyulan bir durumda, başka çare yoksa mecbur kalınıyor tabi ki.

 20. ufuk sağlam

  Kasım 25, 2015 at 11:49 pm

  Ülkemizde kredi kartı kullanımı son yıllarda çok yaygınlaştı yerinde kullanıldığında çok büyük avantaj olsa da ekonomik koşullar yüzünden pek çok kişi ödeme yaparken zorlanıyor. Böyle olunca da bankalardaki kredi notun düşüyor bir daha kredi kullanmak istediğinde işin zorlaşıyor. Bugünkü ekonomik koşullarda ödemelerini düzenli yapabilenlerin sayısı da o kadar fazla değil.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir