Kredi Notu Düşük Ne Demek?


Bankalardan kredi kullanmak ya da taksitle beyaz eşya almak isteyen kişilerin değerlendirilmesinde günümüzde kullanılan en önemli veri olarak kredi notu ortalaması kullanılmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların ortak girişimleri ile kurulan Findeks internet sitesi tüm bankalar tarafından kullandırılan kredili ürünlerin bilgilerinin aktarıldığı ve bu bilgelere göre kişilerin ödeme düzenlerinin değerlendirilerek performans derecelendirilmesinde bulunduğu özel bir sistemdir.

Bu sistemde kişilerin toplam borç limiti, aylık gelir tutarları ve şimdiye kadar kullanmış oldukları kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme düzenleri gibi verilerin tümünün ortalamasının alınması amaçlanır. İşte alınan bu ortalamaya kredi notu ortalaması adı verilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Başvuruda bulunduğunuz kredinin onay alıp almayacağı büyük oranda kredi notu ortalamasına bağlıdır. Bu nedenle kredi reddi yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapmaları gerekir. Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks internet sitesi en ekonomik şekilde kredi notunuzu öğrenebileceğiniz adrestir. Hatta ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere internet sitesi üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti verilmektedir. Ancak ücretsiz kredi notu öğrenme işlemi sadece ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere sadece bir defalık sunulan bir hizmettir.

Findeks kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin Findeks üyelik işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Bunun için kimlik numaranız ve bankacılık işlemlerinde kullanılan bir cep telefonu numarası sahibi olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler Findeks üyelik sözleşmesi şartlarını kabul ederek üye olarak sisteme giriş yapabilirler.

SMS Kredi Notu Sorgulama 

Kısa mesajla kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin Turkcell ya da Avea telefon hattı kullanmaları gerekmektedir. Bu telefon hattına sahip olan cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden 11 haneden oluşan TC kimlik numarası ve bir boşluk bırakılarak 4 haneli doğum yılını yazarak oluşturulan mesajın 1122 numarasına gönderilmesi yeterli olacaktır.

Bankalardan Kredi Notu Öğrenmek 

İnternet şubesi kullanan kişilerin kredi notumu öğrenmek istiyorum demeleri halinde internet şubesi menüsünden krediler ve kredi notu bölümünü tıklamaları yeterlidir.

Düşük Kredi Notu Ortalaması 

Kişinin kolay kredi kullanabilmesi için kredi notu 1300 puan ve üzerinde olmalıdır. Bu puanın altında kalan kişilerin ise düşük kredi notu ortalamasına sahip oldukları kabul edilir. Özellikle de kredi notu 1100 puan ve altında olan kişilerin kredi onayı almaları büyük oranda zorlaşmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir