Kredi Kartımı Kaybettim / Kopyalamışlar


Kredi kartı kullanıcıları için en büyük korkulardan biride kredi kartlarının kopyalanması ya da çalınmasıdır. Çalınan kredi kartları için kişi daha hızlı kartının çalındığını fark ettiğinden dolayı hızlı müdahale şansı bulunurken kredi kartının kopyalanması durumunda ise ne yazık ki bazen kişinin bunu fark etmesi çok daha uzun zaman alabilmektedir. Özellikle de aylık olarak düzenli bir şekilde kredi kartı ekstresi bildirimini incelemeyen kişilerin yapılan küçük çekimleri fark etmeleri son derece zordur.

Kredi Kartımı Kaybettim 

Kredi kartınızı kaybettiğiniz anda ilk yapmanız gereken hemen bankanızı arayarak durumdan bankayı haberdar etmektir. Banka bu görüşmenin ardından hemen kredi kartı iptali işlemini gerçekleştirir ve kredi kartını kullanıma kapatır. Kredi kartınızı kaybettikten hemen önceki işlemler incelenir ve sizin onayınız olmadan kredi kartınızdan bir harcama yapılıp yapılmadığı incelenir.

Kredi Kartım Kopyalanmış

Kredi kartının kopyalanması ne yazık ki sanılandan çok daha kolaydır. Özellikle de kablosuz POS cihazları ile yapılan ödemeler esnasında kredi kartının kopyalanması sorunu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kartın kopyalanması durumunda banka yine durumdan haberdar edilerek kredi kartı iptali gerçekleştirilmeli ve kart bilgileri yenilenmelidir.

Kredi Kartımdan Fatura Ödenmiş

Kredi kartı çalınan ya da kredi kartı bilgileri kopyalanan kişilerin en büyük şikayetleri “kredi kartımdan habersiz habersiz fatura ödenmiş” şikayetidir. Kredi kartından habersiz yapılan çekimler ve ödemeler için iki seçenek bulunur. Kredi kartından uzaktan çekim yapılıyor ise bu durumda bankaya itiraz dilekçesi yazarak yapılan bu ödemeleri geri tahsil etmeniz mümkündür. Ancak kredi kartı şifresi girilerek yapılan işlemlerde kredi kartı şifrenizi korumak sizin sorumluluğunuz altında olduğu için bu tutarı bankadan tahsil etmeniz mümkün değildir.

4 Yorum

 1. Mirkelam

  Ağustos 13, 2016 at 9:07 pm

  Kredi kartınızı kaybettiğinizi anladığınız anda direk bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak iptalini gerçekleştiriniz.

 2. Mithat

  Ağustos 13, 2016 at 9:09 pm

  Eğer kartınızı kaybettiğinizi çok geç fark ettiyseniz kredi kartınız için geçmiş dökümanlardan inceleme yapınız.

 3. Muhammed

  Ağustos 13, 2016 at 9:09 pm

  Kredi kartınızın kopyalandığını düşünüyorsanız eğer direk polis karakoluna giderek şikayette bulunun.

 4. Muammer

  Ağustos 13, 2016 at 9:10 pm

  Bankamatiklerde işlem yaparken çok dikkatli olmalısınız güncel çeteler bu konuda artık çok professional.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir