Kredi Faiz Oranları 2016 Yılında Ne Zaman Düşer?


Yaşanan ekonomik gelişmeler, terör faaliyetleri, global ekonomik olumsuzluklar ve Orta Doğu’da yükselen savaş riski gibi farklı pek çok olaya bağlı olarak ne yazık ki kredi faiz oranları büyük bir artış gösterdi. Özellikle de konut kredisi faiz oranları üzerinde yaşanan olumsuzluklar 10 yıl vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişileri büyük zarara uğratırken “kredi kullanmak istiyorum” diyen kişiler en çok kredi faiz oranları ne zaman düşer? sorusunun yanıtını aramaya başlamış durumda.

İlk olarak “2016 yılında konut kredisi faiz oranları ne olur?” sorusunun yanıtını arayacak olursak ne yazık ki yılın ilk yarısını kapsayan Ocak-Haziran dönemleri arasında bankaların ciddi faiz indirimi yapmaları beklenmiyor. İç piyasada işler bu dönemde yoluna girse dahi global anlamda yaşanan krizler bankaların faiz indirimi yapmalarını engelliyor. Yine kredi faiz oranları üzerinde olumsuz etki yapan bir başka faktörde Merkez Bankası tarafından yürütülen politikalar.

Cari hesap açığı nedenleri arasında bir numaraya fazla kredi kullanımını koyan Merkez Bankası müdahalede bulunarak kredi faiz oranlarının belirli bir limit altına inmesini engelliyor. Ancak yine de kredi faiz oranları şu anda çok yüksek seviyede olduğu için ekonomik göstergelerin yoluna girmesi halinde kredi faiz oranlarının bir miktar düşmesi bekleniyor. Özellikle de konut kredisi faiz oranları düşer mi 2016 yılında en çok yanıt aranılan soruların başında yer alacak gibi görünüyor. Kredi kullanarak konut satın almak isteyen kişilerin ise bir miktar daha beklemeleri öneriliyor…

1 Yorum

  1. Furkan

    Kasım 3, 2016 at 8:22 am

    Nerede düştüyse bu faiz oranları merak ediyorum tüm bankalara bakıyorum yazdıklarınızla alakası yok faiz oranlarının 1.25 in altı hala yok???

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir