Kredi Başvurum Reddedildi, Neden Onaylanmıyor?


Bankalar yapılan kredi başvurularını değerlendirmekte ve yürüttükleri kredi istihbarat süreci sonrasında başvuruyu kabul edebileceği gibi reddedebilmektedir. Burada önemli olan kredi başvurusu yapan kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması, kullanmak istediği kredi tutarı, aylık belgelenebilir geliri gibi verilerdir. Bunlardan tek birinin bile uygun bulunmaması durumunda kredi başvuru red kararı verilebilir.

Günümüzde kredi başvuru reddi konusunda en çok gösterilen nedenlerden biri düşük kredi notu ortalamasıdır. Riskli kredi notu ya da az riskli kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler tarafından yapılan kredi başvuruları büyük oranda reddedilir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar ise genelde ipotekli ihtiyaç kredisi ya da teminatlı kredi paketlerinin kullanımına onay vermektedir.

Kredi red nedenleri arasında buna ek olarak kişinin aylık gelirinin kullanmak istediği kredi tutarını karşılamaması da yer almaktadır. Bu nedenle kredi notum yüksek ama kredi kullanamıyorum diyen kişiler büyük bir şaşkınlık yaşarken burada kredi reddi kişinin aylık gelirinin kredi kullanmak istediği tutarın ödemesini karşılayamaması söz konusudur. Kolay kredi veren bankalar dahi aylık geliri 2 bin lira olan bir kişinin en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredileri kullanmalarına izin vermektedir.

3 Yorum

 1. Zahide

  Nisan 24, 2016 at 1:03 pm

  Kredi puanından genellikle onaylanmaması çok kötü bir durum.

 2. gözde

  Nisan 24, 2016 at 1:04 pm

  Çalışmayan kişilerin genelde red alması insanların canını çok sıkıyor.

 3. Ahmat

  Nisan 24, 2016 at 1:04 pm

  KBB puanı ve çalışma durumuna göre red alınıyor ve buna çözüm bulunması gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir