Kart Aidatları Kaldırıldı Mı?



Kart aidatlarının kaldırılıp kaldırılmadığı kredi kartı sahiplerinin çok sorduğu sorulardan biridir. Özellikle kredi kartı yıllık kullanım ücretlerinin yani aidatların çok yükseldiği bu günlerde müşteriler bankaların aldığı ücretlerin yasal olup olmadığını merak etmektedirler. 

Kredi kartları insanların son yıllarda en çok kullandığı kredili ürünlerden biridir. Kredi kartları insanların alıştığı bir ödeme yöntemi hâline gelmiş ve bir alışkanlık olmuştur. Bankalar da bu yüzden insanların isteklerine, ilgilerine ve ihtiyaçlarına göre yeni kredi kartları oluşturmakta ve her yıl yeni kredi kartları çıkarmaktadırlar. Bunların arasında öğrenci kredi kartları, aidatlı ve aidatsız kredi kartları, business kredi kartları ve premium kredi kartları vardır. Bu kredi kartlarının bazıları aidatlı ve bazıları aidatsızdır. Kredi kartlarının aidatları kaldırılmamıştır. Bankalar kartlardan aidat almaya devam etmektedir.

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu müşterilerin kredi kartı aidatlarına tepki vermesi ve kart aidatlarının iadesini istemesi üzerine Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu hakkında bir açıklama yapma gereği duymuştur. İlgili kanun 26095 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 5464 sayılı bu kanunun Sözleşme Şartları başlıklı 24. maddesinin 4 numarası fıkrasına göre “Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” denilmektedir. Yani sizden kart aidatı alınıp alınmayacağı bankayla yaptığınız sözleşmeye bağlıdır.

Bankadan kredi kartı aldığınızda banka size bir sözleşme imzalatır. Bu sözleşmede sizden kart ücreti olarak ne kadar alınacağı belirlenir. Yani aslında kredi kartınızın kullanımı boyunca sizden ücret alınıp alımayacağı sözleşmede belirtilmiştir. Bu yüzden kartınızdan yıllık aidat alındığında bu aidatın sözleşmede yazıldığı şekilde alınıp alınmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer aidat sözleşmede yazılan ifadelere uygun şekilde alınmışsa bu aidat size iade edilmeyecektir. Ancak sözleşmenizde aidatın alınacağına dair bir ifade yoksa ve kartınız aidatsızsa bu ücreti geri alabilirsiniz.

Kart aidatları her yıl sözleşmede belirtildiği üzere banka tarafından geçmişe dönük olarak alınır. Bu aidatlar müşterinin ekstresine ekstre borcu olarak yansıtılır. Bazı aidatlar 70 TL ila 80 TL arası iken bazı kartların aidatları 100 TL ila 150 TL arasında olabilmektedir. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yaptığınızda bu karta yıllık ne kadar aidat ödeyeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Kart aidatlarının kaldırılması ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Eğer sizden sözleşmede belirtilmemesine rağmen kart aidatı alınıyorsa bu durumda öncelikle bankadan aidatın size iade edilmesini istemelisiniz. Eğer banka size aldığı yıllık kart kullanım ücretini iade etmezse bu durumda sorununuzu Tüketici Hakem Heyeti’ne bildirmeniz mümkündür. Tüketici Hakem Heyeti gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size ücretin iade edilmesini sağlayacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir