Kara Listeden Yeni Çıktım Nasıl Kredi Kullanırım?


Bankalar kullandırmış oldukları kredili hesaplar ve kredi kartı ürünlerinin ödemelerini yapmayan müşterilerini anlaşmalı oldukları avukatlarına yönlendirerek borcun tahsili için yasal süreç başlatmaktadır.

Hakkında borcun tahsili için yasal işlem başlatılan kişiler ise kara liste adı ile anılan ve bankalara borcunu ödemeyen kişilerin kayıt altında tutulduğu özel bir listeye yazılır.

Kara Listeye Girersem Ne Olur?

Kara listeye girmeniz durumunda banka tarafından karşı karşıya bırakılacağınız en ağır yaptırım bir daha bankalardan kredi kullanamayacak olmanızdır. Çünkü kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanabilmek için de yine belirli bir süre beklemeniz gerekir.

Ancak bankalar kendi veri tabanlarında bu bilgeleri kayıt altında tuttukları için ne yazık ki bir kere adı kara liste içerisine giren kişinin kredi kartı onayı alması ya da kredi kullanması mümkün değildir.

Altın Teminatlı Kredi

Kara listeden çıkanlara kredi kullanımı imkanı verildiği tek seçenek altın teminatlı kredi paketidir. Ancak bu krediden yararlanmak isteyen kişinin kara liste affı hakkından yararlanmadığı sürece yasal bekleme süresi olan 5 yılı beklemesi gerekir.

Bu sürenin ardından kişi teminatlı ihtiyaç kredisi kullanımı için başvuruda bulunur, aylık belgelenebilir yüksek bir tutar öne sürerse kredi onayı alma şansı yakalar. Kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanabilen kişi sayısı son derece düşük olup bunun ana nedeni bankaların borçlu olan kişilere psikolojik baskı uygulayarak borçlarını ödeme konusunda teşvik etmeye çalışmalarıdır.

5 Yorum

 1. Seren

  Ağustos 12, 2016 at 11:24 pm

  kara listeden isminiz eğer yeni çıktıysa ilk önce kredi notunuzun yükseltmeniz gerekiyor.

 2. Serpil

  Ağustos 12, 2016 at 11:25 pm

  Kara listeden adınız çıktıktan sonra tüm faturalarınızı düzenli ödeme yapmanız sonucunda kredi çekebilirsiniz.

 3. Serpin

  Ağustos 12, 2016 at 11:25 pm

  Kara listeden isminiz çıktıktan sonra bazı bankalar eğer çalışıyorsanız direk kredi veriyor.

 4. Serra

  Ağustos 12, 2016 at 11:26 pm

  Bankaların genel ceza sisteminden isminiz çıktıktan sonra ilk günki gibi kolay kredi alabilirsiniz.

 5. Sertab

  Ağustos 12, 2016 at 11:26 pm

  Eğer çalışıyorsanız isminiz listeden çıktıktan sonra kolaylıkla tercih ettiğiniz bankadan kredi alabilrisiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir