Kara Listedekilere Kredi Kartı


Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Kara Liste Nedir?

Bankalara olan borçlarını ödemeyerek bu borç nedeni ile haklarında yasal işlem süreci başlatılan kişiler kara liste adı verilen bir borç listesine kaydedilmektedir. Bankaların bu listeyi oluşturmalarında ki temel amaç kendilerini borç ödeme konusunda sorunlu olan kişilerden uzak tutmaya çalışmalarıdır. Tüm bankaların ortak girişimleri ile oluşturulan bu liste yine aynı şekilde tüm bankaların erişimlerine açıktır. Bu nedenle herhangi bir banka ile sorun yaşayan kişi tüm bankalar tarafından görülebilmektedir.

Neden Kara Listedeyim?

Kara listeye girmenizin nedeni bankaya olan borcunuzu ödememenizdir. Kredi borcu ya da kredi kartı borcu olan kişilerin bu borçlarını ödememeleri ve bu nedenle banka tarafından haklarında alacağın tahsili için yasal işlem başlatılması kişinin kara listeye girmesine neden olur.

Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar 

Kara listeye girmenin en büyük dezavantajı bir daha bankalar tarafından kullandırılan kredili ürünler ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanamamasıdır. Genelde kara listeden çıkmak için uygulanan bir yasal süre bulunmakta olup bu sürenin dolmasının ardından kişinin normal şartlarda kredi ve kredi kartı kullanabilmesi gerekir.

Ancak bankalar bu listeyi kendi veri tabanlarında saklamaya devam ettikleri için kara listeden çıkmak ta ne yazık ki bir çözüm olmamaktadır. Kara listedekilere kredi kartı verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Ancak ana kartı bulunan bir kişinin ek kart çıkarması durumunda kara listedekilerin kredi kartı kullanmaları mümkün olmaktadır.

3 Yorum

 1. Aytu

  Ağustos 11, 2016 at 10:29 pm

  Kara listede eğer isminiz var ise hiç bir banka size kredi kartı vermeyecektir.

 2. Azize

  Ağustos 11, 2016 at 10:29 pm

  Bankaların genel sistemi olan ve merkez bankasının ceza sistemi olduğu için hiç bir banka vermez.

 3. Azra

  Ağustos 11, 2016 at 10:30 pm

  Bankalar bu konuda oldukça katı kuralları vardır bu yüzden hiç bir banka imkan sağlamaz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir