İpotekli Kredi Nedir, Şartları Nelerdir?


Bankalarda kullandırılan kredi türleri arasında yer alan ipotekli krediler daha kolay şekilde ve yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kolay kredi kullanmak isteyen ya da düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi kullanmakta zorlanan kişilere hitap eden bu kredi paketinde kredi kullanmak istiyorum diyen kişi bankaya ipotek göstermekte ve bunun karşılığında kolay bir şekilde kredi onayı alabilmektedir.

Banka kullandırdığı kredinin karşılığında ipotek teminatı aldığı için kredi geri dönmese de bu teminat üzerinden kullandırdığı krediyi tahsil edeceği için genelde kolay bir şekilde kredi onayı vermeyi tercih eder. Burada önemli olan kişinin sağlam, değerli ve kolay paraya çevrilme kapasitesi olan bir teminat gösterebilmesidir.

İpotekli kredi şartları normal kredi şartları ile birebir aynıdır. Burada ipotekli kredi kullanmanın tek avantajı kişinin daha kolay kredi onayı alınmasını kolaylaştırmasıdır. Ancak ipotek konulacak olan taşınmazın tapusunun üzerine ipotek koyma ücreti tahsil edilmesi, borcun bitmesinin ardından ipotek kaldırma yazısı ücreti ödenmesi gibi ek masrafların tahsil edilmesi gibi olumsuzluklar da bulunmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir