İnternet Bankacılığı Nedir?İnternet bankacılığı günümüzde çok yaygın olarak kullanılan bir anında bankacılık hizmetidir. İnternet bankacılığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

İnternet bankacılığı size yapacağınız işlemler konusunda zaman kazandıran ve pek çok işlemi şubeye gitmeden oturduğunuz yerden yapmanızı sağlayan çok yararlı bir hizmettir. İnternet bankacılığı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte neredeyse tüm müşteriler tarafından kullanılmaya başlanan bir anında bankacılık hizmetidir. Evet, anında bankacılık hizmetidir. Çünkü para çekmek dışında istediğiniz her türlü işlemi anında gerçekleştirmenizi sağlar.

İnternet bankacılığını kullanmak kolaydır. Bu hizmeti alabilmeniz için güvenlik unsurlarına dikkat etmeniz ve şifrenizi unutmamanız yeterlidir. Günümüzde hemen hemen tüm bankalar internet bankacılığı hizmeti vermekte ve işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapmanızı sağlamaktadırlar. İnternet bankacılığını güvenli bir şekilde kullanmanız için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığı bilgisayar, internet ve akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Artık bilgisayarınızın, internetinizin ve akıllı telefonunuzun olması bankacılık işleminizi yapabilmeniz için yeterlidir. Bankaların hem internet şubesi hem de mobil uygulamaları vardır. Bankalar bu mobil uygulamalarını her müşterinin kullanabilmesini sağlamak amacıyla her akıllı telefon işletim sistemine göre ayrı ayrı sunmaktadırlar.

Bankaların hem Android telefonlar hem de iOS ve Windows Phone telefonlar için sundukları mobil bankacılık uygulamaları mevcuttur. İnternet bankacılığını bilgisayarınızda bulunan tarayıcınız üzerinden kullanacaksanız aynı şekilde bankanıza ait websitesine girmeniz ve internet bankacılığına giriş yapmanız yeterlidir. İnternet bankacılığına giriş yapmak için genellikle her internet tarayıcısı kullanılabilmektedir.

Dikkat etmeniz gereken unsurların ilki bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programının bulunması gerektiğidir. Mac OS bilgisayarlarda bu yazılımın bulunması şart değildir. Ancak Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullanıyorsanız bu durumda antivirüs yazılım edinmeniz şarttır. Ayrıca internet bankacılığına giriş yaptığınızda telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreleri kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

İnternet Bankacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Dikkat etmeniz gereken güvenlik unsurlarından biri de tarayıcınızda internet bankacılığını kullancağınız sırada adres çubuğunda https:// ile başlayan bir adresin bulunmasıdır. Bankanızın websitesine ait adresi görmediğiniz sürece internet bankacılığı şifrenizi yazmamalı ve şubeye giriş yapmamalısınız.

İnternet bankacılığı sayesinde para çekme dışında her türlü işlemi yapabileceğinizden söz ettik. Bu işlemler akılınıza gelebilecek tüm bankacılık işlemleri olabilir. Bunlar para transferleri, EFT, havele, fatura ödeme, kira ödeme, okul taksitlerini ödeme, kredi kartı borcu ödeme, vadeli hesap ve vadesiz hesap açma, altın hesabı, yatırım hesabı, birikim hesabı açma, talimatlar verme, fon alım satımı ve hisse senedi alım satımı yapma şeklinde sıralanabilir. Yani dediğimiz gibi aklınıza gelebilecek her türlü işlemi nerede olursanız olun internetiniz olduğu sürece yapabilirsiniz.

İnternet şubesinen işlem yapmanın bu kadar kolay olması bankaları şubesiz bankacılık hizmeti vermeye yönlendirdi. Özellikle şube açma masrafının olmaması ve istihdam edilmesi gereken personel sayısının son derece az olması nedeniyle artık bankalar şubesiz bankacılık ürünlerini öne çıkarıyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir