İkinci Konut Kredisi Kullanılabilir Mi?


Hali hazırda devam eden konut kredisi ödemesi bulunan kişiler tarafından merak edilen önemli konulardan biride ikinci bir konut kredisi kullanıp kullanamayacaklarıdır. Kişinin ikinci ya da üçüncü kez konut kredisi kullanıp kullanmadığı değil önemli olan aylık gelir tutarının ve kredi notu ortalamasının kredi kullanımına uygun olmasıdır.

Yani bankalar her müşterisinin aylık belgelenebilir gelir tutarı ve kredi notu ortalamasına göre kullanabileceği kredi limitini belirlemektedir. Bu limiti kişi bir kerede kullanabileceği gibi farklı farklı krediler olarak ta kullanabilir. Banka için önemli olan kredi kullanmak isteyen kişinin belirlenen kredi limiti içinde kalmasıdır. Bu limitin aşılması durumunda ne yazık ki kredi ret kararı verilir ve yapılan başvuru kabul edilmez.

Yani kredi sıralaması değil önemli olan kredi limitidir. Konut kredileri oldukça yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olduğu için ikinci konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması ve belgelenebilir aylık hane gelirlerinin de son derece yüksek olması gerekir. Bu kriterleri taşıyan kişilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilirken taşımayan kişiler tarafından yapılan konut kredisi başvuruları ise reddedilerek kabul edilmemektedir.

4 Yorum

 1. Selva

  Ağustos 12, 2016 at 11:17 pm

  Belgelenebilir gelir düzeyiniz o krediyi karşılayabilecek durumdaysa eğer çekilebilir.

 2. Selvi

  Ağustos 12, 2016 at 11:18 pm

  Kredilerinizi düzgün ödüyorsanız eğer bankalar bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

 3. Sema

  Ağustos 12, 2016 at 11:18 pm

  Bankalar için önemli olan ödeyebilecek durumda olmanızdır.

 4. Semanur

  Ağustos 12, 2016 at 11:19 pm

  Banka kredisi çektiğinizde ödemelerinizde sorun yaşamıyorsanız ve maaşınız buna elverişliyse çekebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir