IBAN Numarası Olmadan EFT Yapılır Mı?


EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankalarda yapılan düzenlemelerin ardından kullanılmaya başlanan IBAN numarası her kişiye verilen 26 haneli özel bir koddur. Bu kod numarasının oluşturulmasındaki amaç tüm dünya bankaları arasında standart bir hesap numarası oluşturulması ve bu sayede uluslararası işlemlerde hata yapma riskinin azaltılmasıdır.

IBAN Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Bankacılık işlemlerinde kullanılmak üzere bankada hesabı olan herkese bir IBAN numarası oluşturulurken IBAN sorgulama hizmetlerinden yararlanarak numaranızı öğrenmeniz mümkündür. Aslında sistem ilk kurulduğunda farklı bankalarda bulunan aynı kişilere ait hesapların ortak IBAN numarasından oluşması amaçlanmış olsa da banka kodu ve banka hesapları IBAN numarası içerisinde yer aldığı için bu sistemin kullanımı mümkün değildir.

Bu nedenle her bankada bulunan hesabınıza ait olan IBAN numarası farklıdır. IBAN numarası sorgulama hizmetinden yararlanmak için hesabınızın bulunduğu banka şubesinin internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Yine bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden de sorgulama yapmanız mümkündür.

IBAN Olmadan EFT Yapılabilir Mi?

IBAN sistemi ilk kurulduğunda belirli bir süre sonra bu numara olmaksızın banka hesapları üzerinden havale ve EFT yapılamayacağı açıklanmış olsa da EFT yaparken belirtilen onaylama mesajını tıklamanız durumunda EFT yapılmasına hala izin verilmektedir. Bunun için internetten EFT yapmak istediğinizde yasal sorumluluğu kabul ediyorum ibaresini tıklamanız yeterli olacaktır. Şubelerden yapılan EFT işlemlerinde de aynı ibarenin yer aldığı yazılı kağıdı imzalamanız halinde IBAN olmadan EFT yapmanıza izin verilecektir.

5 Yorum

 1. Necdet

  Ağustos 13, 2016 at 9:23 pm

  İban numarası olmadan eft yapılabilir fakat bunun için hesap ve şube numarasını bilmeniz gerekiyor.

 2. Necip

  Ağustos 13, 2016 at 9:23 pm

  Yurt dışına eğer eft yapacaksanız mutlaka iban numarasını bilmeniz gerekmektedir.

 3. Necmeddin

  Ağustos 13, 2016 at 9:24 pm

  Bankalar arasında eft yapacaksanız eğer iban veya hesap numarası bilmeniz gerekiyor.

 4. Necmi

  Ağustos 13, 2016 at 9:24 pm

  Bazı bankalar sadece tc numarasıyla şubelerden transfer işlemi yapmaktadır.

 5. Nedim

  Ağustos 13, 2016 at 9:25 pm

  Eğer karşı tarafın iban numarasını veya hesap numarasını bilmiyorsanız malesef tranfer yapamazsınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir