Hayat Sigortası Olmadan Kredi


Başta konut kredisi olmak üzere bankalardan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ikileme düştükleri konulardan biri de hayat sigortasıdır. Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin hayat sigortası yaptırmaları hakkında kanunlar ile belirlene bir yasal zorunluluk bulunmamakla beraber bankalar borcun tahsilini güvence altına almak adına hayat sigortası yaptırmayı istemektedir.

Ülkemizde ne yazık ki sigortacılık sektörünün gelişiminde yaşanan sıkıntılar pek çok kişinin hayat sigortasının önemini kavrayamamasına neden olmaktadır. Yabancı ülkelerde her bireyin hayat sigortası bulunurken çocuklar için dahi aileler hemen eğitim fonu oluşturmakta ve çocuklarının üniversite eğitimleri için daha küçük yaşlarda birikim yapmaya başlamaktadır.

Kaderci bir toplum olmamızın bu konuda büyük payı bulunurken kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmak en az banka kadar sizin de çıkarınıza olan bir durumdur. Kredi kullanan kişinin borcun ödemesi devam ederken vefat etmesi durumunda borç var ise hayat sigortası poliçesinden karşılanırken yok ise de bu durumda vefat eden kişinin mirasçılarına devredilir.

Başta konut kredisi gibi son derece uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredilerde bu nedenle hayat sigortası yaptırılması kişinin ailesini ve geride kalanları korumak adına çok önemlidir. Çünkü banka konut kredisi kullanan kişinin ölmesi durumunda hayat sigortası var ise bu durumda hayat sigortası poliçesi ile alacağını tahsil etmektedir. Ancak böyle bir poliçe yok ise bu durumda banka mirasçılardan borcu ödemelerini ister. Mirasçıların borcu ödeyecek durumları yok ise de bu durumda banka ipotekli olan konutu satarak alacağını alma hakkına sahiptir.

5 Yorum

 1. Devinsu

  Ağustos 12, 2016 at 12:06 am

  Ülkemizde malesef hayat kredisi yapılmadan kredi kullanmanız mümkün değil.

 2. Devrim

  Ağustos 12, 2016 at 12:06 am

  Hayat sigortası aslında önemli bunun sebebi bankalar kendilerini güvence altına alıyorlar.

 3. Devrin

  Ağustos 12, 2016 at 12:07 am

  Hayat sigortası şuanda Türkiye’de zorunludur ve her kredi kullanıcak kişi yaptırmakla yükümlüdür.

 4. Dicle

  Ağustos 12, 2016 at 12:07 am

  Kredi çeken kişi hayatını kaybederse eğer mirascılarının durumu yoksa hayat sigortası devreye girer.

 5. Didar

  Ağustos 12, 2016 at 12:08 am

  Kredi kullanıp hayatını kaybeden kişilerin arkasında bıraktığı kişileri zora sokmamak için var.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir