Fed’in Faiz Oranını Artırması Ne Anlama Geliyor?Fed sonunda endişe ile beklenen faiz oranı artışını gerçekleştirdi. Bu artış sonucunda doların değerinde de artış meydana geldi. Altının ons fiyatı düştü. Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor? Ayrıntılar için yazımızı okuyun.

FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) Aralık ayı toplantısı gerçekleşti. Yatırımcıların ve finans piyasası takipçilerinin merakla ve dört gözle beklediği toplantıda Fed, politika faizinin artırılması yönünde karar aldı. Aslına bakarsanız bu karar sadece yatırımcıları ve piyasa takipçilerini değil herkesi yakından ilgilendiriyor. Fed’in gerçekleştirdiği artış 25 baz puan oldu. Yani politika faizi yüzde 0,25 – 0,50 aralığından yüzde 0,50 – 0,75 aralığına yükseldi. Bu faiz artışı aslında bir süredir yakın takipçiler tarafından bekleniyordu.

2016 Yılının İlk Faiz Artırımı

Fed böylece 2016 yılının ilk faiz artışını gerçekleştirmiş oldu. Yapılan artış yaklaşık son 11 yıldır ikinci faiz artışı olma özelliği de taşımakta. Ancak toplantıdan anlaşılan önemli bir detay daha var. Bu da Fed’in gelecek yılki faiz oranlarına yönelik beklentisini ortaya koymakta. Buna göre Fed, gelecek yılki faiz oranlarına yönelik artış meydana gelme beklentisini ikiden üçe çıkarmış durumda. Yani 2017 yılında üç faiz artışı yaşanabilir.

ABD Merkez Bankası (Fed) iki gün süren toplantının ardından Janet Yellen başkanlığında oy birliğiyle söz konusu kararı aldı. Bu konuyla ilgili bir de açıklama yapıldı. Bu açıklamada FOMC’nin söz konusu kararı iş gücü piyasası şartları, enflasyonda gözlenen gelişmeler ve beklentiler ışığında aldığı belirtildi.

Bir Yılda Tek Faiz Artırımı

Aslına bakarsanız 2016 yılında dört faiz artışının yaşanması bekleniyordu. Yine de tek faiz artışı ile 2016 yılının sonuna gelindi. Şimdi gözler 2017’de yaşanacak gelişmelere çevrilmiş durumda. Fed yetkililerinin beklentilerinin arasında hafif şekilde düşük işsizlik oranı var. Ancak aynı zamanda önceki tahminlere göre biraz daha hızlı büyüme de ön görülerde yer almakta.

Fed’in faiz artışı kararı almasının ardından 3,46 düzeylerinde gezen USD/TL kuru 3,53’ün üstüne çıktı. EUR/USD kuru ise düşüş eğilimi gösterdi. Altın ise değer kaybetti ve ons altın %3 düşüş yaşadı. Fed’in söz konusu kararına en sert tepkiyi altının verdiği söyleniyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir