Emekli Konut Kredisi Ve Yaş Sınırı Uygulamaları


Konut Kredisi Almanın Şartları

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerde aranılan pek çok kriter bulunmakla beraber bunlardan biride yaş sınırıdır. Aslında konut kredisi yaş sınırı hem konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin hem de kredi kullanılmak istenen konutun kendisi için aranmaktadır.

Özellikle de emeklilere konut kredisi için yapılan kampanyalarda yaş sınırı büyük önem kazanmaktadır. Peki, emeklilere özel konut kredisi paketlerinde uygulanan konut kredisi yaş sınırı nedir?

Konut Kredisinde Yaş Sınırı 

Bankaların konut kredisi politikaları farklılıklar gösterdiği için konut kredisi onayı konusunda emeklilerde yaş sınırı için aranılan kriterlerde farklılıklar göstermektedir. Ancak emeklilerde konut kredisi için yaş sınırı verilerinin ortalaması hesaplandığında 65-75 yaş sınırı uygulandığı görülmektedir.

Burada yapılan en büyük hata yaş sınırının bu olduğunu düşünmektir. Aslında kredi vadesi yaş sınırına eklenmektedir. Yani 65 yaş sınırı uygulayan bankadan 10 yıllık konut kredisi kullanmak isteyen bir emekli en fazla 55 yaşında olmalıdır.

Satın alınmak istenen konutlar içinde yaş sınırı uygulanmaktadır. Pek çok banka 10 yaşa kadar olan binalar için konut kredisi onayı verirken 15 yıldan daha eski olan binalarda genelde konut kredisi onayı verilmez. Bunun nedeni kredi vadesi uzun olan konut kredisi paketlerinde borç bitene kadar binanın daha da yaşlanacağı ve satış konusunda sorun çıkarma riskinin bulunmasıdır.

5 Yorum

 1. Ulya

  Ağustos 13, 2016 at 8:21 pm

  Eğer 65 Yaş üstündeyseniz bankalar sizin kredi notunuz yüksek olsada kredi vermeyebilir.

 2. Umay

  Ağustos 13, 2016 at 8:21 pm

  Emeklilere özel kredi veren bankalar var fakat yaş sınırlaması getirdiler diye biliyorum.

 3. Uraz

  Ağustos 13, 2016 at 8:21 pm

  Yapılacak anlaşmalar doğrultusunda bazı bankalar size kolaylıkla kredi veriyorlar.

 4. Uzel

  Ağustos 13, 2016 at 8:22 pm

  Devlet bankaları genellikle emeklilere daha kolay kredi imkanı sağlamaktadır.

 5. Vahibe

  Ağustos 13, 2016 at 8:22 pm

  Geçen sene anneanem için garanti bankasından kredi çekmeye çalıştığımızda 67 Yaşında olduğu için vermemişlerdi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir