EFT Nedir Nasıl Yapılır?


EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?


Bankacılık işlemlerinde iki farklı para transfer türü vardır. Bu iki para transferi havale ve EFT’dir. Günümüzde para transferleri en çok EFT ile yapılmaktadır. Kurumsal, Bireysel ve Ticari müşterilerinin birçoğu EFT işlemini seçmektedir. EFT işlemi bankadan bankaya yani farklı hesaplara yapılıyor ve farklı zaman dilimlerinde olmuş oluyor.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankanın belirlemiş olduğu dilimlerde, hafta içi, resmi tatiller dışında EFT işlemi gerçekleştirilir. EFT işlemi için bankanın şubesinden, ATM cihazından, internet, mobil bankacılık ve telefondan EFT’yi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi yapacağınız kişiye ait ya da parayı alabileceği birisinin hesap numarası ya da IBAN numarası olması gerekir. Banka personeline bu numaraları verdikten sonra 10 dakika sürmeden işleminiz gerçekleşir ve para hesaba geçer.

EFT işlemini şubeye gitmeden de yapabilirsiniz. İnternet şubesinden kolayca işleminizi IBAN numarası ile kısa sürede başka bir hesaba gönderebilirsiniz. EFT işlemini kendi banka hesabınızın internet şubesi üzerinden para transferleri bölümüne girerek EFT işlemi seçmesi gerekir ve ister hesap numarası ile isterseniz de IBAN numarası ile para transferini yapabilirsiniz.

EFT İşlemi Ücreti

EFT işlemi için bankalar işlem ücreti almaktadır. Bu işlem ücreti bankadan bankaya göre değişir. En yüksek işlem ücretini telefon bankacılığından almaktadırlar. En düşük ise mobil bankacılık ve internet bankacılığından kesilmektedir. EFT işlemi yapmadan önce bankanızla görüşerek EFT işlemi için ne kadar ücret kesildiğini öğrenmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

EFT İle Havale İşlemlerinin Farkları

EFT işlemini bankadan bankaya yaparken havale işlemini ise kendi hesabınızın olduğu banka müşterilerine yapabilirsiniz. EFT işlemi daha kısa olup istenen bilgilerde o kadar kısadır ama havale işlemi için istenen bilgiler daha uzundur. EFT işleminin ücreti daha yüksek olup havale işleminin ise daha düşüktür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir