EFT ile Havale Arasındaki Fark NedirGünümüzde kullanımı sıkça yaygınlaşan internet şubesi aracılığı ile herhangi bir ihtiyaç doğrultusunda para transfer işlemlerimizi şubeye gitmeye gerek kalmaksızın çözüme kavuşturur. Nedir bu para transfer işlemlerinin diğer adları? Dersek, havale ve EFT gelir akla. Peki ya ikisi arasındaki fark? İşlerimizi kolaylaştıracak bu banka araçlarına bir bakalım.

Havale

Havale işlemi, aynı bankada bulunan fakat farklı hesaplar arasında yapılan para gönderim işidir.

Birine havale işlemi gerçekleştirilecekse o kişinin hesabının sizin hesabınız ile aynı bankada olması yeterli. Böylelikle internet bankacılığı da kullanılıyor ise 7/24 yada şubeden banka kapanış vaktine kadar işlem gerçekleştirilebilir. Havale işleminde en büyük avantaj paranın anında gönderilen hesaba geçip, kullanmaya hazır hale gelmesidir. Kimi banka havale işlem ücreti almaz iken kimi banka ise çok küçük 1/5 TL gibi rakamlar alabilirler.

EFT

EFT işlemi farklı bankalar arasında gerçekleşecek para gönderimi esnasında kullanılan bir araçtır.

Para göndereceğimiz kişi hesabı farklı banka kuruluşuna bağlı olabilir. Fakat şöyle ki işlem iki farklı kuruluş arasında olması sebebi ile sadece mesai saatleri içerisinde ve haftaiçi gerçekleşmesi şartı vardır. Merkez bankası tarafından kontrol altına alınıyor olması bunun bir diğer sebebidir.

EFT aracını kullanmak farklı iki banka arasında olduğundan havaleye nazaran daha yüksek bir işlem ücreti karşımıza getirir.

Havale ve EFT, her iki işlem esnasında da karşı tarafın Ad Soyad IBAN Numaralarının bilgisi gerekmektedir. EFT gerçekleştiriliyor ise hangi banka olduğu saptanmalıdır.

EFT ve Havale arasındaki farkı kısaca özetleyecek olur isek; para transferi yapacak olduğumuz kişi ile hesapların bulunduğu banka kuruluşu aynı ise havale, farklı ise EFT yapılabilmektedir. Transfer durumu acil ise kuruluşların aynı olup da havale yapılması paraya anında ulaşılabilecek olmasından ötürü avantaj olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir