Dolar mı? Altın mı? Euro mu? Hangi Yatırım Daha Karlı?


5000 tl ihtiyaç kredisi veren bankalar

Yatırım yapmak isteyen kişiler için 2016 yatırım önerileri yayımlandı. Öncelikle bu sene yatırım yapmak istiyorum diyenler çok dikkatli davranmalı çünkü rüzgarın yön değiştirmesini sağlayan pek çok etken bu sene fazlası ile ülkemizde bulunuyor. Yanı başımızda her geçen gün şiddetlenen savaş tehlikesi, doğu bölgesinde yaşanan terör faaliyetleri, dünyada yaşanan ekonomik olumsuzluklar gibi pek çok etken yatırım araçlarının performansını ciddi olarak etkiliyor.

Bu nedenle yatırım yapmak için çok aceleci davranılmaması ve mümkünse profesyonel destek alınması gerekiyor. Geçen senenin yatırım araçları performans değerlendirmesi raporunun sonucunda gayrimenkul yatırımı ilk sırada yer alırken altın ve döviz yatırımı yine en çok getiri sağlayan yatırım araçları olmayı başarmıştı. Yeni yılın ilk günlerinde savaş ateşi ile tutuşmaya devam eden dolar Merkez Bankasının müdahaleleri ile zorlukla durdurulurken en büyük sürpriz ise altından gelmişti.

Altına yatırım yapmak aslında en güvenilir yatırım aracı olarak öne çıksa da altının uzun vadeli yatırım aracı olduğu asla unutulmamalıdır. Yani ancak elinde uzun süre ihtiyaç duyulmayacağından emin olunan nakdi bulunan kişiler altına yatırım yapmayı tercih etmelidir. Buna ek olarak altın alım satımı arasında fark bulunduğu için yatırım için altın satın almak isteyen kişiler asla işçilik olan ziynet altın almamalı ve mümkün olduğunca 24 ayar gram altın satın alınmaya çalışılmalıdır.

Döviz yatırımı için ise risk her zaman çok yüksektir. Ancak piyasanın yakından takip edilmesi ve sürekli alış satış yapılması halinde dolar yatırımı yüksek getiri elde etmenizi sağlayacaktır. Dolar kurunun yükselmesi sadece ülke içerisindeki dinamiklere değil aynı zamanda global hareketlere de bağlı olduğu için piyasalar yakından takip edilmeli sert düşüşler alım için her zaman değerlendirilmelidir.

1 Yorum

  1. haydar

    Nisan 25, 2016 at 7:30 am

    euro hakkında hiç konuşulmamış ve başlkığa euro yazılmış. Bu ne rezillik.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir