Destekleme Kredisi Nasıl Alınır?Devlet tarafından, ekonominin kalkınabilmesi ve sosyal refahın sağlanabilmesi amacı ile bazı sektörlere devlet destekli kredi sağlanmaktadır. Bazı bankalar devlet ile yaptıkları anlaşmalarla 0 faizli, uzun vadeli ve faizsiz geri ödemesi bulunan kredileri işletme sahibi olmayı isteyen tüketicilere sunmaktadır.

İş kurmak, yatırım yapmak, hayvancılıkla uğraşmak, çiftlik kurmak, mağaza ya da dükkan devralmak, ev almak, evlenmek gibi pek çok faaliyette Devlet Destekleme Kredisi alınabilmesi için yapılan başvurularda bazı şartlar öne sürülmektedir.

Sosyal devlet ilkeleriyle işsizliğin önlenebilmesi amacıyla gerçekleştirilen yardımlar ve teşviklerle Türkiye’de iflasın eşiğinden dönen pek çok kuruluş bulunuyor. İş kurmak, iş büyütmek yani girişimcilik adına gerçekleştirilen faaliyetlerde devlet desteği sunulmaktadır. Devlet destekli kredilere yapılan müracaatlarda talep edilen destek kredisi tutarına ve kuruluşa göre başvuru şartları değişkenlik göstermektedir. Teminat, kurs, iş planı hazırlanması gibi şartların sağlanması halinde devlet destekli kredilerden yararlanılabilir.

Esnafa Destek Sunan Krediler

Devlet, iş kuran ve yatırım yapan girişimcileri ve hala çalışır durumda olan işyerlerinin korunabilmesi için küçük ve orta ölçekteki işletmelere, esnafların desteklenebilmesi amacı ile pek çok çeşitte finansal destek sağlayan krediler sunulmaktadır. Bu kredilerin pek çoğu bankalar vasıtasıyla sunulurken bir bölümü de KOSGEB desteğiyle sunulur. Devlet desteğiyle iş kurmayı isteyen girişimciler hazırladıkları iş planıyla devlet kurumlarına müracaat etmelidir. Birçok devlet bankası ve devlet kuruluşu esnafları destekleyen kredi kampanyaları oluşturmaktadırlar.

Devlet Destekli Yardım Kredisi

Devlet Destekleme Kurumları durumu yeterli olmayan aileler için bazı yardımlarda bulunmaktadırlar. Devlet yardım kredisi adıyla bilinen devlet desteği genlikle Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın sağladığı yardımlardır. Devlet maddi durumu bulunmayan ve bu yetersizliği belgeler vasıtasıyla ispat eden kişilere belli oranlarla maddi yardım desteği vermektedir. Bu maddi yardımlardan faydalanabilmek için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat edilebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir