Çok Borcum Var, Nasıl Ödeyebilirim?


Kişisel harcamaların yükselmesi ve kişilerin sürekli olarak harcamaya teşvik edilmesi ne yazık ki pek çok kişinin ödeyemeyeceği bir borç yükü ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Zaten çok borcu olanlar incelendiğinde bu kişilerin genelinin genç nüfus olduğu ve ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayan kişilerin kredi kartı borç yükü ile daha sık karşılaştığı görülmektedir.

Peki, “çok borcu olan insan ne yapmalı?” ya da “çok borcum var ne yapmalıyım?” diyen kişiler için çıkış yolu nedir? Öncelikle borçlarınızı çıkarın ve bir liste yapın. Daha sonra tüm gelirinizi belirleyin ancak gelirinizi belirlerken tahmini kalemlere asla yer vermeyin ve kesin net elinize geçen düzenli parayı kayıt altına alın. Daha sonra borçlarınızı taksitlendirme imkanınız var ise öncelikle bu şansı değerlendirin. Banka hiç bir şekilde tahsilat yapamayacaksa en azından borcun bir bölümünü tahsil etmeyi tercih edecektir.

Ancak taksitlendirme yaparken kesinle borç ödeme taahhütnamesi imzalamamaya çalışın. Çünkü böyle bir taahhütname imzalar ve borcunuzu ödemezseniz hapis cezası bile alabilirsiniz. Yine ek iş bulmaya çalışarak gelir tutarınızı arttırın. Günümüzde alışveriş merkezleri hafta sonu artan yoğunluğu karşılamak adına pek çok part time iş imkanı sunmaktadır. Harcama tutarınızı azaltın ve zorunlu harcamalar dışında borcunuzu bitirene kadar hiçbir şekilde harcama yapmayın.

3 Yorum

 1. Miraç

  Nisan 24, 2016 at 11:05 pm

  Borçlarınızdan en güzel yöntemi dediğiniz gibi listesini yapıp tam gelirinizle hesaplar yaparak sırasıyla bölüştürerek ödemektir.

 2. Ece

  Nisan 24, 2016 at 11:06 pm

  Borçlarımdan en kolay zamanında yapmış olduğum birikim hesabım sayesinde kafam rahata kavuştu. Tavsiyem bankanızda bir birikim hesabınızın olması.

 3. Batuhan

  Nisan 24, 2016 at 11:07 pm

  Kredi imkanınız varsa kredi çekip tüm borcunuzu tek bir bankaya toplamak mantıklı olabilir. Yok ise ailenizden destek alarak tek bir yere borçlanmak en mantıklısı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir