Çeyiz Hesabı Nedir 2016, Nasıl İşler?


Her geçen gün evlenmenin biraz daha zorlaştığı günümüzde gençlerin bu süreci biraz daha kolay atlatmalarını sağlamak adına devlet tarafından çeyiz hesabı açılması gündeme getirilmiştir. Peki, çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır, yararları nelerdir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Bankalarda açılan tasarruf hesabı olan çeyiz hesabı belirli süreli olan ve bu sürenin sonunda hesapta bulunan tutar üzerine devletin de belirli oranda para aktarımında bulunduğu bir hesap türüdür. Genelde asgari 3 yıl süreli açılan hesapta biriktirilen tutar arttıkça alınacak olan katkı payı da artmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı olan bankalar üzerinden kimliğiniz ile başvuruda bulunmanız yeterlidir. 18 yaşından büyük olan kişiler kendileri şahsen hesap açtırma hakkına sahip olmakla beraber 18 yaşından küçük olan kişiler için ise anne ve babaları hesap açabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Nasıl İşler?

En az 36 ay boyunca çeyiz hesabına düzenli olarak ödeme yapan yani para yatıran kişiler 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları durumunda devlet katkısı hakkı kazanarak yatırdıkları paraları çekme imkanına kavuşurlar. Yapılan ödemeye bağlı olarak düzenli deme yapanlar 4 bin 200 ila 5 bin 200 lira arasında bir ek tutar almaya hak kazanırlar.

3 yıl boyunca hesaba para yatırma zorunluluğunun bulunması ve 27 yaşını doldurmadan kişinin evlilik yapması şartları bulunduğu için 25 yaşından gün alan kişilerin çeyiz hesabı açmalarına izin verilmemektedir. Yine ilk kez evlilik yapan kişilere bu hak verildiği için daha önce boşanmış olan kişilerin devlet katkısı alamayacakları için çeyiz hesabı yerine diğer tasarruf hesabı çeşitlerine yönelmeleri önerilmektedir.

4 Yorum

 1. Selinti

  Ağustos 12, 2016 at 11:15 pm

  Çeviz hesabı genellikle herkese açılmaktadır ve birikim için çok doğru bir seçim.

 2. Selis

  Ağustos 12, 2016 at 11:16 pm

  Çeviz hesabı artık bu devirde oldukça mantıklı bu yüzden herkesin kullanmasında fayda var.

 3. Selma

  Ağustos 12, 2016 at 11:17 pm

  Bankaların hemen hemen hepsinde artık bu uygulama mevcut kolaylıkla açabilirsiniz.

 4. Selmin

  Ağustos 12, 2016 at 11:17 pm

  Çeviz hesabı açmaya karar verdiyseniz eğer geri kalan işlem sadece bankayı seçmenizdir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir